#
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul anterior     Articolul urmator
Programul Zilelor Orasului Alba Iulia, editia a VII-a, 2010

Programul Zilelor Orasului Alba Iulia, editia a VII-a, 2010

Revista nr. 32 | 28-05-2010 | Alexandru Mitchievici

JOI, 27 MAI
12.00.  Vernisajul expoziţiei de fotografie „Alba Iulia te iubim” – cu elevi ai clasei a IX - a D a Colegiului Economic „Dionisie Pop Marţian”, profesor coordonator diriginte Ramona Cucea.    
17.00, Palatul Apor.  Deschiderea Congresului Internaţional de Dacologie – ediţia a XI-a, participă academicieni, profesori universitari din 20 de state*.

VINERI, 28 MAI
9.00, Traseul celor 3 Fortificaţii.  Salve de tun – Ceremonial în cinstea delegaţiilor Congresului Internaţional de Dacologie.    
10.30 Deschiderea Traseului Sudic.    
14.00, Catedrala Reîntregirii.  Marş pe role şi biciclete pentru încurajarea unui stil de viaţă activ. Concurs de role şi biciclete. Proiect al Liceului Sportiv Alba Iulia finanţat de Fundaţia Comunitară Alba prin programul YouthBank.
17.00, Spaţiile RYMA – Şanţurile de Nord ale Cetăţii Alba Iulia.  Deschiderea oficială a festivalului Play for May.

SÂMBĂTĂ, 29 MAI
9.00, Sala Unirii.  Acordarea de Titluri de excelenţă.
10.00, Parcul Tricolorului.  Deschiderea oficială a manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Alba Iulia – parada de deschidere a evenimentelor dedicate Zilelor municipiului Alba Iulia (parada formată din organizatori, Traseul celor 3 Fortificaţii, Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul”, Fanfara Augustin Bena, locuitori ai urbei).
10.00-12.00, Şcoala cu clasele I–VIII „Vasile Goldiş”.  Concurs interjudeţean de matematică Pitagora pentru clasele IV-V-VI „ Vasile Goldiş”.
10.30-16.00, Piaţa Tricolorului.  Campionatul Naţional de Majorete, Ediţia a III-a 2010 - decernarea premiilor.
11.00, Laterala Hotelului Cetate.  Inaugurare skate-park.
11.15, Spaţiile RYMA - Şanţurile de Nord ale Cetăţii.  Festival Play for May.
11.30, Parcul Unirii.  Inaugurare atelier de ceramică.
12.00, Traseul Celor Trei Fortificaţii.  Ziua porţilor deschise – salve de tun.     
14.00–15.00, Scena mare din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor.  Duelul epigramiştilor.
15.00, Fântâna arteziană.  Demonstraţie navomodele oferită de Aeroclubul Archaeopteryx Alba Iulia.
15.30, Scena mare din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor.  Spectacol oferit de formaţia de dans modern „Spirit Liber” din Alba Iulia condus de prof. Bianca Chirilă.
16.00-19.00, Parcul Unirii.  Târgul ofertelor educaţionale: Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia; Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” – dans sportiv, magie–iluzionism, street–dance, face painting, concursuri tematice; Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia – pictură pe sticlă, dansuri, ateliere tematice; Liceul de Muzică şi Arte Plastice – grafitti, realizare bijuterii din pasta „Fimo”, desene; Liceul Teologic Romano–Catolic – scenetă şi dansuri sportive, cântece, scenetă „D-l Goe”; Şcoala „Avram Iancu” – pictură pe sticlă, confecţionare măşti, confecţionare bijuterii; Colegiul Tehnic „Apulum” – parada modei, ateliere mobile de estetică, standuri cu vânzare produse de porţelan, produse textile şi produse piele; Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolit Simion Ştefan” - concursuri tematice, dansuri, grupuri vocale; Liceul Sportiv – concurs de aruncări ( baschet) , elemente acrobaţie de judo, breakdance; Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” – jocuri interactive, firme de exerciţiu; Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” demonstraţii cu maşinuţe, dansuri populare şi moderne; Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” – exerciţii demonstrative; Cercetaşii României.

17.30, Scena mare din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor.  Concert oferit de „grupurile cultural-artistice” locale (Ce vreţi? E criză):
Rockool – Arad,
Poarta 3- Alba Iulia,
Non Profit – Alba Iulia,
Hans Knall (rock), Adi Mitescu, Tiberiu Jude, Claudiu Voic - folkişti, Milea Paul, Gino, M.C.KATO – Alba Iulia,
Marius Moga – Alba Iulia.

DUMINICĂ, 30 MAI
10.30, Scena mare din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor.  Teatru de Păpuşi Prichindel – Cei Trei Purceluşi.
12.10-13.10.  Spectacol oferit de Ansamblul Studenţesc Tradiţii din Cluj.     
12.30, Spaţiile RYMA – Şanţurile de Nord ale Cetăţii.  Festival Play for May.
13.30–18.00, Parcul Unirii.   Workshop atelier ceramică.
14.00, Spaţiile RYMA – Şanţurile de Nord ale Cetăţii.  Inaugurarea primului panou profesionist de căţărat din municipiul Alba Iulia. Proiect al Colegiului Naţional „Horea Cloşca şi Crişan”, finanţat de Fundaţia Comunitară Alba prin programul YouthBank în cadrul festivalului Play for May.
15.00, Fântâna arteziană.  Demonstraţie de navomodele oferită de Aeroclubul Archaeopteryx Alba Iulia.
16.00-19.00, Parcul Unirii.  Ofertă educaţională: Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia; Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” – dans sportiv, magie–iluzionism, street–dance, face painting, concursuri tematice; Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia – pictură pe sticlă, dansuri, ateliere tematice; Liceul de Muzică şi Arte Plastice – grafitti, realizare bijuterii din pasta „Fimo”, desene; Liceul Teologic Romano–Catolic – scenetă şi dansuri sportive, cântece, scenetă „D-l Goe”; Şcoala „Avram Iancu” – pictura pe sticlă, confecţionare măşti, confecţionare bijuterii; Colegiul Tehnic „Apulum” – parada modei, ateliere mobile de estetică, standuri cu vânzare produse de porţelan, produse textile şi produse piele; Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolit Simion Ştefan” - concursuri tematice, dansuri, grupuri vocale; Liceul Sportiv – concurs de aruncări (baschet), elemente acrobaţie de Judo, breakdance; Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” – jocuri interactive, firme de exerciţiu; Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” demonstraţii cu maşinuţe, dansuri populare şi moderne; Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” – exerciţii demonstrative; Cercetaşii României.
16.30, Scena mare a Casei de Cultură a Sindicatelor Alba.  Spectacol de dans sportiv „Dance to Sunrise” condus de prof. Vlad Vasile.
17.30, Scena mare a Casei de Cultură a Sindicatelor Alba.  Concert muzică populară Ionuţ Fulea, Maria Dan Păucean, Cosmin Toma, Ansamblul Jidvei România, Ansamblul Românaşul.
21.00, Scena mare a Casei de Cultură a Sindicatelor Alba.  Concert Paradigma, Play and Win.
22.00. Artificii de închidere a manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Alba Iulia.

*Acesta este programul oficial propus de Primăria Alba Iulia (promovarea serioasă a Congresului Internaţional de Dacologie este un punct de vedere al Primăriei Alba Iulia, cu care nu trebuie să fim neapărat de acord)
 

Taguri:programul, Zilele Orasului, Alba Iulia, editia a VII-a, 2010

Ratari

Criticisme (0)

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>