Revista de stiri, cultura si umor...

Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior     Articolul urmator
CSU Alba Iulia a castigat meciul din deplasare contra slovacelor de la Piestanske Cajky

Revista nr. 220 | 16-01-2014 | Alexandru Mitchievici

Echipa antrenată de Miroslav Popov s-a impus în primul meci extern al anului 2014. Miercuri, 15 ianuarie 2014, CSU Alba Iulia s-a impus în deplasare, în Slovacia, în faţa celor de la Piestanske Cajky cu scorul de 68-62 (13-18, 14-7, 25-11, 16-26).

Partida face parte din etapa a VI-a a Ligii Europei Centrale la baschet feminin.

Chuar dacă nu au făcut o partidă foarte bună, probabil după supărarea înfrângerii din Cupa României, elevele lui Miroslav Popov s-au impus totuşi în Slovacia la 6 puncte de vedere.

Primul sfert a aparţinut celor de la Piestanske Cajky: 18-13, dar CSU şi-a revenit până la pauză, când a preluat conducerea, având un avans de 2 puncte. Al treilea sfert a aparţinut albaiuliencelor, care s-au distanţat la 14 puncte. Slovacele au forţat pe final, dar nu au recuperat decât o diferenţă de 10 din cele 16 puncte care le despărţeau de CSU.

În urma acestei victorii, CSU Alba Iulia rămâne pe poziţia a doua în CEWL, cu 3 partide câştigate şi 2 înfrângeri, în timp ce Piestanske Cajky ocupă locul 4 cu două succese şi trei dispute pierdute. În cealaltă partidă din etapa a VI-a a Ligii Europei Centrale, austriecele de la Flying Foxes Viena au câştigat cu scorul de 78-61 în deplasarea din Cehia contra celor de la Valosun Brno.