dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior     Articolul urmator
Victoria contra ICIM-ului, cadou de Craciun pentru antrenorul sarb

Revista nr. 219 | 07-01-2014 | Alexandru Mitchievici

Echipa de baschet din Alba Iulia s-a impus în manşa tur din sferturile Cupei în faţa rivalelor de la ICIM Arad.

Scorul final este 77-72 (20-14, 25-21, 11-16, 21-21), dar returul va fi foarte greu, mai ales dacă ţinem seama de faptul că ICIM Arad a câştigat două meciuri la Alba Iulia în ultimele 3 luni.

CSU Alba Iulia a învins chiar dacă noua jucătoare Marina Mandic nu a primit la timp „cartea verde” care să îi dea drept de joc, iar americancele Tiffany Brown şi Breanna Salley nu au ajuns în România din cauza zborurilor anulate în Statele Unite ale Americii în urma ninsorilor grele căzute peste Ocean...

Echipa din Alba Iulia a dominat prima jumătate a partidei, intrând la pauză cu un avantaj de 10 puncte, 45-35. Arădencele au câştigat sfertul al treilea, dar meciul s-a desfăşurat echilibrat în ultimul sfert.

Returul va avea loc la Arad sâmbătă, 11 ianuarie 2014, de la ora 21.00.

Ildiko Nagy - o pasă decisivă.

La finalul meciului, antrenorul sârb al CSU Alba Iulia, Miroslav Popov, a declarat: „Îmi place întotdeauna să câştig în ziua de Crăciun, pentru că astăzi este Crăciunul în ţara mea, deci sunt foarte fericit. A fost un meci strâns, cu două echipe puternice, dintre care una trebuie să fie eliminată din competiţie. Este prima noastră victorie din sezon împotriva Aradului şi este cu atât mai importantă dată fiind situaţia în care ne-am aflat cu probleme de lot. Am jucat astăzi practic cu 7 jucătoare, care însă au luptat tot meciul, au fost motivate şi le sunt recunoscător pentru aceste lucruri. Fetele au demonstrat că luptă pentru acest club. Uneori ai jucătoare cărora nu le pasă de echipă, dar sportivele mele au arătat astăzi că îşi doresc performanţa la acest club şi au reuşit astăzi o victorie mare. Cred că avem şanse de 60% de calificare mai departe, chiar dacă ne va aştepta un joc extrem de dificil în retur, la Arad”.

Taguri: victoria, contra, ICIM, Arad, cadou, Craciun, antrenorul, sarb, Miroslav Popov