dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior     Articolul urmator
Semne bune Anul are pentru tinerii atleti din Mica Roma

Revista nr. 68 | 02-02-2011 | Alexandru Mitchievici

Început cum nu se poate mai bun pentru sportivii din Blaj. Pe data de 30 ianuarie, în capitala Cataluniei s-a desfăşurat semi-maratonul Barcelonei. În cadrul acestei competiţii, atleta Andreea Barna Simu s-a clasat pe locul 3 la senioare, stabilind acum şi un record personal: 1h 19 min. 6 sec.

O altă atletă, Mădălina Biriş a luat startul la prima sa cursă de semimaraton, reuşind să ocupe locul 1 la junioare, cu timpul de 1 oră 26 min.

Cu câteva zile mai devreme, pe 22 ianuarie, atleţii din Blaj s-au înscris în cursa de la Polinya, tot în Spania. În cursa de 10 km - în care au luat startul 279 de atleţi - Adrian Dordea s-a clasat pe prima poziţie general la categoria cadeţi (33 minute); Andreea Simu Barna s-a clasat pe locul 1 general la senioare (36 min. 38 sec); alergând în întrecerea senioarelor, Mădălina Biriş a ocupat locul 2 la general cu 42 min. 18 sec. (a fost prima sa cursă pe această distanţă).