#
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul urmator
Programul Festivalului International de Teatru Alba Iulia, 7-11 octombrie 2009

Programul Festivalului International de Teatru Alba Iulia, 7-11 octombrie 2009

Revista nr. 3 | 29-09-2009 | Alexandru Mitchievici

 PROGRAM

INTERNATIONAL THEATER FESTIVAL OF ALBA IULIA
7-11 octombrie 2009
 
 
MIERCURI, 7 OCTOMBRIE 2009
 
10.00
MICA SIRENĂ/ Oana Leahu
 
Teatrul de Păpuşi PRICHINDEL, spectacol copii
Teatrul de Păpuşi
50 min
10.45
DODO& MIMI Show
Compania Mizart, Arad, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor, peron
10 min
11.00
 
1,2,3 … CIRC/ Radu Dinulescu
Teatrul municipal pentru copii si tineret „Mihai Popescu”, Târgovişte, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor
50 min
12.15
CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă
Aleea
2 h
17.00
DRAMATURGIA COTIDIANULUI 2009
Expoziţie de fotografie şi Lansarea nr.3-2009 al Revistei Man.In.Fest si lansare a Suplimentului Dramaturgia Cotidianului 2009 al Man.In.Fest
Galeriile Trinity
30 min
17.30
ÎNTÂMPLĂRILE CELOR TREI PURCELUŞI/ Gheorghe Balint
Teatrul municipal pentru copii si tineret „Mihai Popescu”, Târgovişte, spectacol copii
Casa de Cultură a Sindicatelor- Peron
45 min
18.30
DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI
 
Casa de Cultură a Sindicatelor
30 min
19.00
HANGIŢA/ Tino Geirun
Teatrul NOTTARA, Bucureşti
Spectacol tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Sindicatelor
1,30 h
21.30
FLAMENCO SIEMPRE/ un spectacol de Luis de la Carrasca –
Cie FLAMENCO VIVO, Franţa-Spania
Spectacol tineri şi adulţi
Non verbal
Casa de Cultură a Studenţilor
1.15 h
23.00
INSOMNII TEATRALE - MONODRAME -
Universitatea de Artă Teatrală Târgu Mureş,
Spectacol tineri şi adulţi Intrare liberă
Galeriile Trinity
45 min

ATELIERE

12.00
MAGIA PAPUSILOR/ coordonatori, actori Izabela şi Mircea Moş
Atelier de construcţie şi mânuire păpuşi, marionete
Pavilion
2 h
13.00
TEATRUL CONTEMPORAN, Manual de receptare/ coordonator, regizor Theodor Cristian Popescu
Atelier-dialog despre teatrul contemporan
Aleea
2 h
15.00
ORIGAMI, UN JOC AL IMAGINATIEI/ coordonator, profesor, Akiko Kimura
Atelier de confecţionare forme de hârtie
Pavilion
2 h
17.00
TEATRUL, ADEZIV INTERUMAN/ Dobre Kothay Iudit
Atelier de scenografie
Pavilion
2 h
17.00
IMPROSHOW/ Coordonator Regizor Vlad Massaci
Atelier de improvizaţie scenica
Colegul HCC
2 h

 

JOI, 8 OCTOMBRIE 2009
 
10.00
DEGETICA/ Alina Hristea
Teatrul pentru copii si tineret „COLIBRI” Craiova, spectacol copii
Teatrul de Păpuşi
1 h
10.45
DODO& MIMI SHOW
Compania Mizart, Arad, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor
10 min
11.00
DĂNILĂ PREPELEAC/Traian Savinescu
Teatrul de Păpuşi Puck, Cluj Napoca, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor
50 min
12.15
CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă
Aleea
2 h
16.00
Proiecţii de filme de ficţiune de foarte scurt metraj si documentare Dramaturgia Cotidianului-Mitosfera
Echipa de cercetare DRAMATRUGIA COTIDIANULUI, Facultatea de teatru si Televiziune a UBB Cluj
Galeriile Trinity
1.30 h
18.20
CARTEA DE TEATRU - prezentarea editurii UNITEXT
Lansare de Carte
Casa de Cultură a Sindicatelor
10 min
18.30
SÂNZIANA ŞI PEPELEA/ Dan Tudor
Teatrul Naţional Bucureşti,
Spectacol tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Sindicatelor
1,35 h
20.30
LA GIGANTEA 
COMPAGNIE LES TROIS CLÉS, Franţa
Spectacol tineri şi adulţi
Non verbal
Casa de Cultură a Studenţilor
1 h
22.00
OO!/ Alexandru Dabija
Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
Spectacol adulţi
Teatrul de Păpuşi
1 h
23.00
INSOMNII TEATRALE - MONODRAME -
Universitatea de Artă Teatrală Târgu Mureş,
Spectacol tineri şi adulţi Intrare Liberă
Galeriile Trinity
45 min
 
ATELIERE 

12.00
MAGIA PAPUSILOR
Atelier de construcţie şi mânuire păpuşi, marionete
Pavilion
2 h
13.00
TEATRUL CONTEMPORAN, Manual de receptare
Atelier-dialog despre teatrul contemporan
Aleea
2 h
15.00
ORIGAMI, UN JOC AL IMAGINATIEI
Atelier de confecţionare forme de hârtie
Pavilion
2 h
17.00
TEATRUL, ADEZIV INTERUMAN
Atelier de scenografie
Pavilion
2 h
17.00
IMPROSHOW
Atelier de improvizaţie scenica
Colegul HCC
2 h

 

VINERI, 9 OCTOMBRIE 2009
 
10.00
CAPRA CU TREI IEZI/ Gabriel Apostol
Teatrul de Animaţie ŢĂNDĂRICĂ, Bucureşti, spectacol copii  
Casa de Cultură a Sindicatelor
1 h
10.45
DODO& MIMI SHOW
Compania Mizart, Arad, spectacol copii
Teatrul de Păpuşi
10 min
11.00
GHIOCELUL ŞI OMUL DE ZĂPADĂ/ Marius Rogojinschi
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Vasilache” Botoşani, spectacol copii
Teatrul de Păpuşi
1 h
12.15
CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă
Aleea
2 h
18.15
DESPRINDEREA DE PLUTON. UNDERGROUND ARIEL 1999-2009 -
Lansare de carte Eugenia Anca ROTESCU
Casa de Cultură a Sindicatelor
10 min
18.30
D’ALE CARNAVALULUI/ Puiu Şerban
Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov
Spectacol tineri şi adulţi
Casa de Cultură a Sindicatelor
2,10 h
21.00
TERUEL
CARRE D’CHOC, Elveţia
Spectacol tineri şi adulţi
Non verbal
Casa de Cultură a Studenţilor
1 h
22.00
ANIMALE DE HÂRTIE/ Gavril Cadariu
TEATRUL „ARIEL”, TG MUREŞ
Spectacol  adulţi
Teatrul de Păpuşi
1,20 h
23.00
INSOMNII TEATRALE - MONODRAME -
Universitatea de Artă Teatrală Târgu Mureş,
Spectacol tineri şi adulţi Intrare Liberă
Galeriile Trinity
45 min
  
 
ATELIERE
 
12.00
MAGIA PAPUSILOR
Atelier de construcţie şi mânuire păpuşi, marionete
Pavilion
2 h
13.00
TEATRUL CONTEMPORAN, Manual de receptare
Atelier-dialog despre teatrul contemporan
Aleea
2 h
15.00
ORIGAMI, UN JOC AL IMAGINATIEI
Atelier de confecţionare forme de hârtie
Pavilion
2 h
17.00
TEATRUL, ADEZIV INTERUMAN
Atelier de scenografie
Pavilion
2 h
17.00
IMPROSHOW
Atelier de improvizaţie scenica
Colegul HCC
2 h

SÂMBĂTĂ, 10 OCTOMBRIE 2009 

10.00
HARAP ALB/ Georgeta Lozincă
TEATRUL „ARIEL”, TG MUREŞ, spectacol copii
Teatrul de Păpuşi
1 h
10.45
DODO& MIMI SHOW
Compania Mizart, Arad, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor
10 min
11.00
STAN PĂŢITU’/ Bogdan Ulmu
Teatrul Muncipal Bacovia – Sectiunea teatrul de animatie BACAU, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor
1 h
12.15
CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă
Aleea
2 h
17.00
AMOR OMNIA/ Zheni şi Peter Pashov
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Timişoara
Spectacol tineri şi adulţi
Non verbal
Casa de Cultură a Sindicatelor
1,30 min
19.00
LES MASQUES EN MOI
Theatre Atelie 313, Sofia – Bulgaria
Spectacol tineri şi adulţi
Non verbal
Casa de Cultură a Studenţilor
50 min
21.00
CANDID/ Cristian Pepino
Teatrul de Animaţie ŢĂNDĂRICĂ, Bucureşti
Spectacol tineri şi adulţi
Galeriile Trinity
1 h
22.00
CAMPIONATUL DE IMPROVIZAŢIE/ Vlad Massaci şi Mihaela Sârbu
Teatrul Naţional Târgu Mureş, Trupa Liviu Rebreanu
Spectacol tineri şi adulţi
Galeriile Trinity
1,30 h

 ATELIERE 

12.00
MAGIA PAPUSILOR
Atelier de construcţie şi mânuire păpuşi, marionete
Pavilion
2 h
13.00
TEATRUL CONTEMPORAN, Manual de receptare
Atelier-dialog despre teatrul contemporan
Aleea
2 h
15.00
ORIGAMI, UN JOC AL IMAGINATIEI
Atelier de confecţionare forme de hârtie
Pavilion
2 h
17.00
TEATRUL, ADEZIV INTERUMAN
Atelier de scenografie
Pavilion
2 h
17.00
IMPROSHOW
Atelier de improvizaţie scenica
Colegul HCC
2 h

 

 

DUMINICĂ, 11 OCTOMBRIE 2009
 
10.00
SÂNZIANA ŞI PEPELEA/ Cristian Pepino
Teatrul de Păpuşi „Gulliver” Galaţi, spectacol copii
Teatrul de Păpuşi
55 min
10.45
DODO& MIMI SHOW
Compania Mizart, Arad, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor
10 min
11.00
CUM A DEVENIT ARTHUR REGE?!/ Mircea Corcoveanu şi Horaţiu Dancu
Teatrul pentru copii si tineret Gong, Sibiu, spectacol copii
Casa de Cultură a Studenţilor
45 min
12.15
CAFEAUA CU TÂLC
Conferinţă de presă
Aleea
2 h
18.30
L’ALE DELS FILS
(LE SOUFFLE DU FIL)
Compania JORDI BERTRAN, Spania
Spectacol tineri şi adulţi
Non verbal
Teatrul de Păpuşi
1 h
19,45
OPERE CUMPLITE - Florin Piersic jr - editura HUMANITAS
Lansare de carte
Casa de Cultură a Sindicatelor - Foyer
10 min
20.00
MELI MELO II
Compania Chicos Mambo, Paris – Franţa
Spectacol tineri şi adulţi
Non verbal
Casa de Cultură a Sindicatelor
1,15 h
 ATELIERE
 
17.00
PREZENTARE ATELIERE
Pavilion
2 h

 

Taguri:festival international teatru Alba Iulia

Ratari

Criticisme (0)

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>