#455
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul anterior    
Programul Festivalului International de Teatru Alba Iulia 2010

Programul Festivalului International de Teatru Alba Iulia 2010

Revista nr. 49 | 25-09-2010 | Alexandru Mitchievici

În perioada 6-10 octombrie la Alba Iulia are loc a V-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru „Poveşti”.
La primele trei ediţii festivalul s-a numit „Poveşti pentru Copii şi Oameni Mari”. În 2009, evenimentul a devenit Festivalul Internaţional de Teatru, şi atât.
Acum, 2010, se numeşte Festivalului Internaţional de Teatru „Poveşti”...
Evenimentul cultural al Toamnei în judeţul Alba este organizat de Teatrul de Păpuşi „Prichindel” din Alba Iulia, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Alba. Aşadar, luaţi-vă concediul, dacă puteţi! În curând vor fi 5 zile de teatru, artă şi magie la Alba Iulia.

 

 

 PROGRAM

INTERNATIONAL THEATER FESTIVAL OF ALBA IULIA
6-10 octombrie 2010
 
 

MIERCURI, 6 OCTOMBRIE 2010
   
09.45 DESCHIDEREA FESTIVALULUI PENTRU COPII
ANIMAŢIE STRADALĂ PENTRU COPII: NUŢI ŞI SOSO / MIMI ŞI DODO
Teatrul de Păpuşi „Prichindel” (în aer liber) / 
10.00CAFEAUA CU TÂLC” – Conferinţă de presă
 Club Festival 
10.00 UNIVERSUL DIN LANTERNA MAGICĂ, regia Radu DINULESCU
Teatrul de Păpuşi PRICHINDEL - Alba Iulia / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel
Spectacol pentru copii(45 min.)  
11.00 TRIMITEŢI MOARTEA ÎN VACANŢĂ, regia Florin IFTODE, Claudiu GĂLĂŢEANU, Laurenţiu VASILACHE, Tudor ROTARU
Teatrul VASILACHE - Botoşani / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (50 min.)  
18.30 DESCHDEREA FESTIVALULUI PENTRU TINERI ŞI ADULŢI
SCANDAL LA OPERĂ, regia Petre BOKOR
Teatrul NOTTARA – Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (2,30 h) 
21.00 DINCOLO DE UMBRE, regia Toma HOGEA
Universitatea de Arte George Enescu Iaşi / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (45 min.) Spectacol gratuit  
21.30 FLAMENCO CON ALMA, regia Luis de la CARRASCA
Association Andalouse ALHAMBRA – Franţa / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol de muzică şi dans flamenco pentru tineri şi adulţi (1,15 h)
   
ATELIERE:
 
16.00 LUMEA PĂPUŞILOR, coordonatori, actorii Izabela şi Mircea MOŞ  
Atelier de mânuire păpuşi, marionete / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8, 9 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru (60 min.)
 
16.00 ACTORIE – IMPROVIZAŢIE, coordonator, regizor Vlad MASSACI
Atelier de improvizaţie scenică / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8, 9 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (60 min.)
 
16.00 SCENOGRAFIE – COSTUME, coordonator, scenograf Alina HERESCU 
Atelier de scenografie / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8 oct.
Aleea Alba Iulia (60 min.)
  
 
JOI, 7 OCTOMBRIE 2010
 
09.45 ANIMAŢIE STRADALĂ PENTRU COPII: NUŢI ŞI SOSO
Casa de Cultură a Studenţilor (în are liber)
Spectacol pentru copii (15 min.)
 
10.00 MUZICANŢII DIN BREMEN, regia Traian SAVINESCU
Teatrul PUCK Cluj Napoca / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (60 min.)
 
10.00 VRĂJITORUL DIN OZ, regia Simona VINTILĂ
Teatrul GONG - Sibiu / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (60 min.)
 
10.00 CAFEAUA CU TÂLC” – Conferinţă de presă
Club Festival
 
16.00 PREZENTARE: „PROIECŢIA VIDEO ŞI TEATRUL DE ANIMAŢIE”
Prof. univ. dr. CRISTIAN PEPINO
Aleea Alba Iulia
 
18.00 MAGIC DUST, regiaJean-Marie GINOUX
Compania AZHAR – Franţa (spectacol 3D) / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (50 min.) 
19,30 LEGENDA MARELUI INCHIZITOR, regia Radu PENCIULESCU
TEATRUL NAŢIONAL BUCUREŞTI / Casa de Cultură a Sindicatelor
            Spectacol pentru tineri şi adulţi (50 min.) 
21,30 CASANOVA REQUIEM FOR LOVE, regia Diana DOBREVA
Arkadia - Balkanstage - Theatre Salza I Smiah – Franţa – Bulgaria
Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru adulţii, interzis sub 16 ani (1,45 h) 
22.00 S-A ÎNTÂMPLAT ÎNTR-O JOI , regia Rareş BUDILEANU
UAT şi Teatrul ARIEL Tg. Mureş / Muzeul Naţional al Unirii
            Spectacol pentru tineri şi adulţi (60 min.) Spectacol gratuit
 
ATELIERE:
16.00 LUMEA PĂPUŞILOR, coordonatori, actorii Izabela şi Mircea MOŞ  
Atelier de mânuire păpuşi, marionete / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8, 9 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru (60 min.)
16.00 ACTORIE – IMPROVIZAŢIE, coordonator, regizor Vlad MASSACI
Atelier de improvizaţie scenică / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8, 9 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 SCENOGRAFIE – COSTUME, coordonator, scenograf Alina HERESCU 
Atelier de scenografie / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8 oct.
Aleea Alba Iulia (60 min.)  
17.00 CHITARĂ FLAMENCO, coordonatori Jose Luis DOMINGUEZ, Luis de la CARRASCA
Atelier de chitară flamenco / Zile atelier: 7, 8, 9, 10 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru (90 min.)
17.00 DANS FLAMENCO, coordonator El KUKY
Atelier de dans flamenco / Zile atelier: 7, 8, 9, 10 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (90 min.)
 
VINERI, 8 OCTOMBRIE 2010
 
10.00 CAFEAUA CU TÂLC” – Conferinţă de presă
Club Festival
 
11.00 PINOCCHIO, regia Cristian PEPINO
Teatrul ŢĂNDĂRICĂ - Bucureşti / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (55 min.)
 
11.45 ANIMAŢIE STRADALĂ PENTRU COPII: NUŢI ŞI SOSO
Casa de Cultură a Studenţilor (în aer liber)
Spectacol pentru copii (15 min.)
 
12.00 ALADIN SI LAMPA FERMECATA, regia Oana LEAHU
Teatrul ARIEL Tg. Mureş / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (55 min.)
 
 
18.00 DUMNEZEUL DE A DOUA ZI, regia Claudiu GOGA
Teatrul ACT - Bucureşti / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (1,20 h)
 
21.00 ACASĂ LA TATA, regia Alexandru DABIJA
Teatrul ACT – Bucureşti / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (1,30 h)
 
21.00 AMALIA RESPIRA ADANC, regia Gavril CADARIU
Teatrul ARIEL Târgu Mureş / Muzeul Naţional al Unirii
Spectacol pentru tineri şi adulţi (60 min.)
 
22.30 JAZZY MOOD, 7TH FLOWER
Laura ORIAN, Andrei Sorini GHERGHELI, Levente SZÖCS
Club Festival
Concert pentru tineri şi adulţi
 
ATELIERE:
 
16.00 LUMEA PĂPUŞILOR, coordonatori, actorii Izabela şi Mircea MOŞ  
Atelier de mânuire păpuşi, marionete / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8, 9 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru (60 min.)
16.00 ACTORIE – IMPROVIZAŢIE, coordonator, regizor Vlad MASSACI
Atelier de improvizaţie scenică / Zile atelier: 4, 5, 6, 7, 8, 9 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 PREZENTARE ATELIER SCENOGRAFIE – COSTUME, Alina HERESCU 
Aleea Alba Iulia (30 min.)
17.00 CHITARĂ FLAMENCO, coordonatori Jose Luis DOMINGUEZ, Luis de la CARRASCA
Atelier de chitară flamenco / Zile atelier: 7, 8, 9, 10 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru (90 min.)
17.00 DANS FLAMENCO, coordonator El KUKY
Atelier de dans flamenco / Zile atelier: 7, 8, 9, 10 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (90 min.)
 
SÂMBĂTĂ, 9 OCTOMBRIE 2010
 
10.00CAFEAUA CU TÂLC” – Conferinţă de presă
           Club Festival
 
11.00 DRAGOSTEA CELOR TREI PORTOCALE, regia Georgeta LOZINCĂ
Teatrul ARIEL Tg. Mureş / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (55 min.)
 
11.45 ANIMAŢIE STRADALĂ PENTRU COPII: NUŢI ŞI SOSO
Casa de Cultură a Studenţilor (în aer liber)  
Spectacol pentru copii (15 min.)
 
12.00 SPĂRGĂTORUL DE NUCI, regia Cristian MITESCU
Compania MUŞCHETARII – Bucureşti / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (45 min.)
 
18.00 APA DE HAVEL, regia Laszlo VADAS
Teatrul de Păpuşi PRICHINDEL / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (50 min.)
 
19.30 CU DRAGOSTEA NU-I DE GLUMIT, regia Alexandru DABIJA
Teatrul TINERETULUI Piatra Neamţ / Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (1,30 h)
 
21.30 ELECTRO – FUNK – NU JAZZ
Marius COŞ, Ovidiu PÂRJOL, Levente SZÖCS şi 7TH FLOWER
Club Festival
Concert pentru tineri şi adulţi
 
 
ATELIERE:
 
16.00 PREZENTARE ATELIER: LUMEA PĂPUŞILOR, Izabela şi Mircea MOŞ  
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru (30 min.)
 
16.00 PREZENTARE ATELIER: ACTORIE – IMPROVIZAŢIE, Vlad MASSACI
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (30 min.)
 
17.00 CHITARĂ FLAMENCO, coordonatori Jose Luis DOMINGUEZ, Luis de la CARRASCA
Atelier de chitară flamenco / Zile atelier: 7, 8, 9, 10 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Amfiteatru (90 min.)
 
17.00 DANS FLAMENCO, coordonator El KUKY
Atelier de dans flamenco / Zile atelier: 7, 8, 9, 10 oct.
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (90 min.)

DUMINICĂ, 10 OCTOMBRIE 2010 
 
10.45 ANIMAŢIE STRADALĂ PENTRU COPII: NUŢI ŞI SOSO
Teatrul de Păpuşi „Prichindel” (în are liber)
Spectacol pentru copii (15 min.)
 
11.00 ICI SERA LA PAIX - POVESTEA DE CRACIUN, regia Bogdan DRAGULESCU
            Teatrul GULLIVER-Galaţi / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (45 min.)
 
17.00 MIMI SI DODO SHOW, regia Izabela şi Mircea MOŞ
Compania MIZART - Arad / MALL
Spectacol pentru copii (45 min.)
 
18.00 PROMISED LAND, regia Arcadie RUSU
Teatrul FOARTE MIC – Bucureşti / Teatrul de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (60 min.)
 
19.30 „VIS”- DAN PURIC - One Man Show
Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (1,20 h)
 
21.30 MIKE GODOROJA & BLUE SPIRIT feat MARIUS MIHALACHE
Club Festival
Concert pentru tineri şi adulţi
 
23.00 SPECTACOL LASERE
Parc cetate, fântâna arteziană
Spectacol lasere pentru copii, adulţi
 
 
ATELIERE:
 
17.00 PREZENTARE ATELIERE: CHITARĂ FLAMENCO şi DANS FLAMENCO
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Oglinzilor (30 min.)
 
 

Taguri:festival, international, teatru, Alba Iulia, Povesti, Copii, Oameni Mari, Prichindel

Ratari

Criticisme (1)

Ral
30-09-2010
Noroc ca mai exista un astfel de festival, chiar e nevoie de arta in contextul in care ne pierdem demnitatea si ...nationalismul din ce in ce mai mult. Oamenii nu trebuie sa renunte cultura, si arta in special, altfel ne pierdem de tot ca natiune.
Raspunde

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>