#459
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul anterior     Articolul urmator
In Gala Premiilor UNITER de la Alba Iulia au fost anuntati castigatorii anului 2018

In Gala Premiilor UNITER de la Alba Iulia au fost anuntati castigatorii anului 2018

Revista nr. 445 | 08-05-2018 | Alexandru Mitchievici


Luni, 7 mai 2018, a avut loc Gala UNITER în cadru festiv cu covor roşu, doamne şi domni în ţinute elegante...


UNITER precizează pe site-ul instituţiei: conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.
 
 
 
 
Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în şedinţa din data de 26.02.2018, Senatul a acordat următoarele premii:

Premiul de Excelenţă: HORAŢIU MĂLĂELE
 
Premiul pentru întreaga activitate:

Actriţă: ILEANA STANA-IONESCU
Actor: ANTON TAUF
Regizor: ALEXANDRU DABIJA
Scenograf: DORU PĂCURAR
Critică şi istorie teatrală: SORINA BĂLĂNESCU
 
PREMII SPECIALE

Premiul special acordat Universității de Arte din Târgu-Mureș pentru contribuţia întregului corp universitar la dezvoltarea vieţii teatrale şi culturale naţionale
 
Premiul special acordat Festivalului Internaţional de Teatru „POVEŞTI” organizat de Teatrul de Păpuşi „Prichindel” Alba Iulia, ridicat de Ioana Bogăţan
 
Premiul special acordat echipei Teatrului Ion Creangă pentru diversitatea şi mobilitatea proiectelor dedicate spectatorilor de toate vârstele, în condițiile lipsei unui sediu propriu din anul 2009. Premiul a fost ridicat de Lucian Ghimiși, directorul teatrului.
 
Pentru a XXVI-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Călin Ciobotari, Alina Epîngeac. Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2017.

Juriul final format din: Dragoş Buhagiar, Marina Constantinescu, Marcel Iureş, Ana Ularu şi Alexa Visarion.

Debut:

CÂŞTIGĂTOR: Codrin Boldea pentru rolul Laertes din spectacolul Hamlet de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis Bucureşti
 
Andrei Dinu pentru regia spectacolului Edmond, scenariu bazat pe textul lui David Mamet la Teatrul Municipal Baia Mare
Mădălin Hîncu pentru regia spectacolului Noaptea ursului de Ignacio del Moral la Teatrul de Comedie Bucureşti
 
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Dialogurile lui Platon. Criton, regia artistică Attila Vizauer, producție a Societății Române de Radiodifuziune
CÂŞTIGĂTOR: Ovidiu, exilatul de la Pontul Euxin. O biografie poetică dedicată împlinirii a 2000 de ani de la moartea poetului Publius Ovidius Naso. Scenariul de Emil Boroghină după Tristele şi Ponticele, scenariul radiofonic și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Quo Vadis de Henryk Sienkiewicz, dramatizarea radiofonică Rodica Suciu Stroescu, regia artistică Diana Mihailopol, producție a Societății Române de Radiodifuziune
 
Cel mai bun spectacol de teatru TV:

CÂŞTIGĂTOR: Visul unei nopţi de iarnă, de Tudor Mușatescu, regia artistică Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de producţie a TVR)
 
Premiul pentru critică de teatru:

Oana Borş
Cristiana Gavrilă
CÂŞTIGĂTOARE Doina Modola
 
Cea mai bună scenografie:

Romulus Boicu pentru decorul spectacolului Wolfgang, după Yannis Mavritsakis, adaptarea și regia Radu Afrim la Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
CÂŞTIGĂTORI: Helmut Stürmer (decorul) și Ioana Popescu (costumele și desenele în nisip live) pentru spectacolul Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet de Gabriel García Márquez, regia Yuri Kordonsky la Teatrul German de Stat Timişoara

Vanda Maria Sturdza pentru decorul spectacolului Dacă am gândi cu voce tare de Adnan Lugonić, adaptarea și regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Natalia Călin pentru rolul Tania din spectacolul Şi negru şi alb şi gri, textul și regia Mimi Brănescu la Teatrul Metropolis Bucureşti
Emőke Kató pentru rolurile din spectacolul serial Îngeri în America (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” și Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
CÂŞTIGĂTOARE: Ada Lupu pentru rolul Fiica din spectacolul Măcelăria lui Iov de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
 
Cel mai bun actor în rol secundar:

Zsolt Bogdán a fost desemnat câştigător pentru rolul Roy M. Cohn din spectacolul serial Îngeri în America (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” și Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Liviu Pintileasa pentru rolul Sganarel din spectacolul Don Juan, adaptare după Molière, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul de Comedie Bucureşti
Rareş Florin Stoica pentru rolul Moritz Stiefel din spectacolul Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache, la Teatrul Mic Bucureşti
 
Cea mai bună actriţă în rol principal:

Silvana Mihai pentru rolul Wendla Bergmann din spectacolul Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache la Teatrul Mic Bucureşti
CÂŞTIGĂTOARE: Mariana Mihuţ pentru rolul Regina Marguerite din spectacolul Regele moare de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Olga Török pentru rolul Eréndira din spectacolul Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira și a bunicii sale fără suflet de Gabriel García Márquez, regia Yuri Kordonsky la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun actor în rol principal:

Andrei Huţuleac pentru rolul titular din spectacolul Hamlet de William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis Bucureşti
CÂŞTIGĂTOR: Victor Rebengiuc pentru rolul Bérenger întâiul din spectacolul Regele moare de Eugène Ionesco, regia Andrei și Andreea Grosu la Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti

Ervin Szűcs pentru rolul Prior Walter din spectacolul serial Îngeri în America (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” și Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
 
Cea mai bună regie:

Radu Afrim pentru regia spectacolului Dacă am gândi cu voce tare de Adnan Lugonić, în adaptarea regizorului la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Victor Ioan Frunză pentru regia spectacolului serial Îngeri în America (Partea I: „Sfârşitul lumii e aproape” şi Partea a II-a: „Perestroika”) de Tony Kushner, la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
CÂŞTIGĂTOR: Yuri Kordonsky pentru regia spectacolului Incredibila și trista poveste a candidei Eréndira şi a bunicii sale fără suflet de Gabriel García Márquez la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun spectacol:

Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind, poem teatral rock, regia Vlad Cristache la Teatrul Mic Bucureşti
Oraşul nostru, după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban la Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
CÂŞTIGĂTOR Rambuku de Jon Fosse, adaptarea Anca Măniuțiu, regia Mihai Măniuțiu la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara

Premiul a fost înmânat de George Ivașcu, Ministrul Culturii și Identității Naționale, și ridicat de Ada Lupu Hausvater, directoarea Teatrului Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara

CONCURSUL UNITER „CEA MAI BUNĂ PIESĂ ROMÂNEASCĂ A ANULUI 2017”. Juriul a desemnat câştigătoare a Concursului piesa 50 DE SECUNDE de DANIEL OLTEAN. Programul Piesa Anului al Uniunii Teatrale din România-UNITER se desfăşoară sub egida şi cu sprijinul Casei Regale a României. Editura UNITEXT a UNITER va publica un volum cu piesa câştigătoare.

Premiul Preşedintelui UNITER Ion Caramitru i-a fost acordat criticului de teatru Marina Constantinescu, directorul Festivalului Naţional de Teatru.

Premiul Mecena i-a fost acordat de UNITER lui Steven van Groningen, preşedinte al Raiffeisen Bank România.

Premiul acordat de Consiliul Britanic, prin Nigel Bellingham, Directorul British Council România, centrului Replika, reprezentat de Radu Apostol şi Mihaela Michailov.
 

CITEŞTE şi:
 
Taguri: Gala Premiilor UNITER, castigatorii anului 2018, Horatiu Malaele, Ioana Bogatan, Mariana Mihut

Ratari

Criticisme (0)

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>