#429
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
In judetul Alba taietorii de paduri au fost cei mai premiati la Topul Firmelor 2016

In judetul Alba taietorii de paduri au fost cei mai premiati la Topul Firmelor 2016

Revista nr. 426 | 28-12-2017 | Alexandru Mitchievici


La Alba Iulia a avut loc în urmă cu câteva puţin timp Topul Firmelor din anul precedent, 2016, un top organizat de Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură a judeţului Alba, condusă de celebrul Corneliu Orzea.


De remarcat printre premianţi ai celebrului Micul Mozart, Marius Moga, care a câştigat nu ştiu ce pentru firma sa.
 
Câştigătorii ediţiei 2016 sunt tăietorii de păduri de la Holzindustrie Schweighofer din Sebeş... în mod ciudat au disăprut poluatorii de la Kronospan, tot, Sebeş, care tocmai au primit o pleaşcă din asta de mediu de la APM Alba, şi anume o autorizaţie de 10 ani pentru noua fabrică Kronochem. Păi, e frumos ?

Ca în fiecare an a fost lansat catalogul „Topul Judeţean al Firmelor, ediţia 2016”, un fel de bază de date (nu ştim cât de sincere) pentru mediul de afaceri judeţean, reprezentând coordonatele economico-financiare ale celor peste 1.700 de companii clasate pe primele 10 locuri la nivel judeţului.
 

TOPUL FIRMELOR în funcţie de CIFRA DE AFACERI

1.S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L. (Tăierea şi rindeluirea lemnului) – punctaj 100
2.C. Star Assembly S.R.L. Sebeș (Fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie) – punctaj 76,7
3.S.C. Bosch Rexroth S.R.L. Blaj- (Fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice de transmisie) – punctaj 53,5
4.S.C. Albalact S.A. Oiejdea (Fabricarea produselor lactate și a brânzeturilor) – punctaj 27,0
5.S.C. Transavia S.A. Oiejdea (Creşterea păsărilor) – punctaj 24,5
6.S.C. Star Transmission SRL (Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule şi pentru motoare de autovehicule) – punctaj 17,49
7.S.C. ELIT S.R.L Cugir (Prelucrarea şi conservarea cărnii) – punctaj 17,40
8.S.C. Supremia Grup S.R.L.(Fabricarea condimentelor şi ingredientelor) – punctaj 10,0
9.S.C. Elis Pavaje S.R.L.(Fabricarea produselor din beton pentru constructii) – punctaj 8,2
10.Compania Naţională Romarm S.A. Bucureşti Filiala Societatea Uzina Mecanică Cugir S.A. (Fabricarea armamentului și muniției) – punctaj 7,8
 

TOPUL FIRMELOR după PROFITUL CURENT

1.S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L – punctaj 100
2.S.C. Star Assembly S.R.L. Sebeş – punctaj 47,2
3.Compania Naţională Romarm S.A. Bucureşti Filiala Societatea Uzina Mecanică Cugir S.A – punctaj 35,2
4.S.C. Transavia S.A.  – punctaj 33,4
5.S.C. ELIT S.R.L Cugir – punctaj 21,4
6.S.C. Bosch Rexroth S.R.L. – punctaj 19,9
7.S.C. Savini Due SRL (Fabricarea de mobilă) – punctaj 12,4
8.S.C. Rekord S.R.L.(fabricarea încălţămintei) – punctaj 11,4
9.S.C. Star Transmission SRL – punctaj 11,39
10.S.C. Jidvei SRL Filiala Alba – punctaj 11,38
 
 
TROFEUL CREATIVITĂŢII

1.S.C. Dacia Plant SRL Sebeş – punctaj 240
2.S.C. Albalact SA Oiejdea – punctaj – punctaj 228
3.S.C. Supremia Grup SRL Alba Iulia – punctaj 63
4.S.C. Jidvei SRL Filiala Alba Jidvei – punctaj 54
5.S.C. Infofarm S&I SRL Sebeş – punctaj 44
6.S.C. Alpin 57 Lux SRL Sebeş – punctaj 39
7.S.C. Prefera Foods SA Galda De Jos – punctaj 38
8.S.C. Elit SRL Cugir – punctaj 37, S.C. Elis Pavaje SRL Petreşti – punctaj 37
9.S.C. Matex SRL Alba Iulia – punctaj – 30, Municipiul Alba Iulia – punctaj 30
10.Consiliul Judeţean Alba – punctaj 29.

Nu ştim cum de ce, dar la Trofeul Calităţii, acest clasament cuprinde firmele şi instituţii din judeţul Alba, în ordinea descrescătoare a punctajului obţinut ca urmare a solicitării de titluri de protecţie la OSIM şi/sau obţinerii acestora în perioada perioada 1 ianuarie 2014 – 31 decembrie 2016.
 
Ca un fel de explicaţie, de la dl. Orzea, preşedintele Camerei de Comerţ, Industrie şi Agricultură Alba: „Topul Firmelor este o lucrare amplă, o lucrare care se bazează pe foarte mulţi indicatori economici și reprezintă o carte de vizită, din punct de vedere economic, a județului Alba. Clasamentul județean din acest an cuprinde 1713 de agenți economici, respectiv: 46 Cercetare, Dezvoltare și High Tech; 352 Industrie, 141 Agricultură, Silvicultură, Pescuit, 141 Construcții, 450 Servicii şi 491 Comerţ şi 92 Turism. 1. De asemenea, reamintim că în Topul Naţional, din judeţul nostru, 144 de companii au ocupat locul 1-10 cu o cifră de afaceri de 1.557.385.928,07 euro, dintre care 63 sunt pe locurile 1-3”.

Firmele care 5 ani consecutiv au fost clasate pe primul loc în top au primit din partea Camerei de Comerţ şi Industrie Alba TROFEE DE EXCELENŢĂ:
 
Acitech Rom SRL Cugir, Agra Consult SRL Alba Iulia, Agri Morar Internațional SRL Aiud, Agropec Dionis SRL Cetatea De Baltă, Alba Aluminiu SRL Zlatna, Albacom Biz SRL Alba Iulia, Albalact SA Oiejdea, Albanic Service SRL Alba Iulia, Albena Tours SRL Alba Iulia, Aloref SRL Alba Iulia, Alpin 57 Lux SRL Sebeş, Apa-Ctta Sa Alba Iulia, Apulum 94 SRL Hăpria, Apulum SA Alba Iulia, Arieşul Conf SA Baia de Arieş, Ascensorul SRL Alba Iulia, Auto Cris Motors SRL Alba Iulia, Banita Forserv SRL Săsciori, Baril Forte SRL Sebeș, Bell Flover SRL Alba Iulia, Binal Mob SRL Colţeşti, Bosch Rexroth SRL Blaj, Casa Auto Sebeș SRL Sebeş, Ciserom SA Sebeş, Claus Service SRL Aiudul De Sus, Comsat Electronic SRL Alba Iulia, Cuplaje Prod SRL Cugir, Cupru Min SA Abrud, Dacia SA Alba Iulia, Dami Prod SRL Teiuş, Delta Plus SRL Sebeș, Denta-Bran SRL Alba Iulia, DN Agrar Apold SRL Gârbova, Domeniile Boieru SRL Ciumbrud, Dreghici SRL Alba Iulia, Duo Ady & Ady SRL Alba Iulia, Dupex SRL Sebeş, Eco Trade SRL Alba Iulia, Electro Transilvania SRL Alba Iulia, Elis Pavaje SRL Petrești, Eurotec Product SRL Cugir, Express Curier SRL Ciugud, Florea Grup SRL Alba Iulia, Gabriel Advertising SRL Șeușa, General Game SRL Sântimbru, Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş, I.A.M.U. SA Blaj, Idea Glass SRL Alba Iulia, Instalatorul SA Alba Iulia, Ipec SA Alba Iulia, Ivsys SRL Miraslau, Jidvei SRL Filiala Alba Jidvei, Lin & Ema SRL Vâltori, Magic Agrojet SA Aiud, Mall Alba SRL Alba Iulia, Marbis SRL Sebeş, Media Paper SRL Aiud, Mercur SRL Alba Iulia, Mobilaiud SRL Aiud, Monolit Junior SRL Lancrăm, Motoboom SRL Sebeş, Multipast SRL Sebeş, Nova Grup SRL Cugir, Omig SRL Alba Iulia, Pema Electrotehnic SRL Drâmbar, Pomarom SRL Alba Iulia, Procar Engineering SRL Cugir, Rekord SRL Alba Iulia, Ro.De.X Fashion SRL Zlatna, S.T.G. Switch Technology Gunter SRL Blaj, Saturn SA Alba Iulia, Savini Due SRL Sebeş, Sema Invest SRL Alba Iulia, Simodor Impex SRL Alba Iulia, Smart Trend SRL Alba Iulia, Supremia Grup SRL Alba Iulia, Trans Iviniș & Co SRL Sebeş, Transavia SA Oiejdea, Transilvana Societate Cooperativă Meşteşugărească Sebeş, Unilact Transilvania SRL Unirea, Unirea Pres SRL Alba Iulia, Yana-Ius SRL Alba Iulia.

DISTINCŢII DE EXCELENŢĂ au primit firmele care au fost clasate, trei ani consecutiv, pe primul loc în TOP, adică 147 de firme premiate...

Acitech Rom SRL Cugir, Agra Consult SRL Alba Iulia, Agra’s SA Oarda, Agri Morar Internațional SRL Aiud, Agro-Lact SRL Aiud, Agropec Dionis SRL Cetatea de Baltă, Agrosem Internațional SRL Sântimbru, Alba Aluminiu SRL Zlatna, Alba Cons SA Alba Iulia, Alba Doner Production SRL Drâmbar, Albaco Exim SRL Oarda, Albacom Biz SRL Alba Iulia, Albalact SA Oiejdea, Albanic Service SRL Alba Iulia, Albena Tours SRL Alba Iulia, Aloref SRL Alba Iulia, Alpha Imobiliare SRL Alba Iulia, Alpin 57 Lux SRL Sebeş, Amecs SRL Aiud, Apa-CTTA SA Alba Iulia, Apulum 94 SRL Hăpria, Apulum SA Alba Iulia, Arieşeni Turism SRL Bubeşti, Arieşul Conf SA Baia de Arieş, Arti-Pan SRL Alba Iulia, Ascensorul SRL Alba Iulia, Auto Cris Motors SRL Alba Iulia, Auto-Moto Assistance SRL Alba Iulia, Axa Porcelaine SRL Alba Iulia, Banita Forserv SRL Săsciori, Baril Forte SRL Sebeş, Be Trucking Partner SRL Alba Iulia, Bell Flover SRL Alba Iulia, Binal Mob SRL Colțești, Bosch Rexroth SRL Blaj, BTC Închirieri Utilaje SRL Războieni-Cetate, Business Shop Distribution SRL Alba Iulia, Casa Auto Sebeș SRL Sebeş, Cascade Empire SRL Sebeș, Caresta Bags SRL Daia Română, Certa Cons SRL Tău Bistra, Ciserom SA Sebeş, Claus Service SRL Aiudul De Sus, CMC Praxis SRL Alba Iulia, Comsat Electronic SRL Alba Iulia, Cora Trade Center SRL Bărăbanț, Cristalsoft SRL Alba Iulia, Cuplaje Prod SRL Cugir, Cupru Min SA Abrud, Dacia SA Alba Iulia, Dami Prod SRL Teiuş, Dany Bobinaj SRL Vinerea, Deco Art Davidas SRL Alba Iulia, Delta Plus SRL Sebeș, Denta-Bran SRL Alba Iulia, DN Agrar Apold SRL Gârbova, DN Agrar Service SRL Alba Iulia, Domeniile Boieru SRL Ciumbrud, Domeniile Sfântul Nicolae SRL Sânmiclaus, Dreghici SRL Alba Iulia, Droker SRL Sebeş, Duo Ady & Ady SRL Alba Iulia, Dupex SRL Sebeş, Duplo International SRL Alba Iulia, Duplo Solar SRL Alba Iulia, Eco Trade SRL Alba Iulia, Electro Transilvania SRL Alba Iulia, Elis Pavaje SRL Petrești, Euro Star Group SRL Alba Iulia, Europexpres SRL Alba Iulia, Eurotec Product SRL Cugir, Eurotrans SRL Ocna Mureș, Express Curier SRL Ciugud, Florea Grup SRL Alba Iulia, Gabriel Advertising SRL Șeușa, Geho Aqua-Industries SRL Stremț General Game SRL Sântimbru, Getica Star SRL Abrud, Glg Tecnospark SRL Oiejdea, Global-Dif-Co SRL Alba Iulia, Grup Tico Graphic SRL Alba Iulia, Holzindustrie Schweighofer SRL Sebeş, Horeco Frigo Service Alba SRL Alba Iulia, I.A.M.U. SA Blaj, Idea Glass SRL Alba Iulia, Infogrup SRL Alba Iulia, Instalatorul SA Alba Iulia, Inter Tony SRL Daia Română, Ioel Bucur SRL Alba Iulia, Ipec SA Alba Iulia, Ivsys SRL Miraslau, J’asmin Fruits SRL Aiudul De Sus, Jidvei SRL Filiala Alba Jidvei, Lacto Agrar SRL Alba Iulia, Leo Tony Mihalache SRL Alba Iulia, Licurici Alba SRL Alba Iulia, Lin & Ema SRL Vâltori, Livio-Dario SRL Alba Iulia, Logrotex SRL Sebeș, M & C Eco Paper SRL Vinerea, Magic Agrojet SA Aiud, Mall Alba SRL Alba Iulia, Marbis SRL Sebeş, Media Paper SRL Aiud, Mercur SRL Alba Iulia, Mobilaiud SRL Aiud, Monolit Junior SRL Lancrăm, Motoboom SRL Sebeş, Multipast SRL Sebeș, Nova Grup SRL Cugir, Nova Technology SRL Captălan, Olimp Inter SRL Alba Iulia, Omig SRL Alba Iulia, Opal Design SRL Alba Iulia, Optic Medical Line SRL Alba Iulia, Pălăria Dădârlat SNC Sebeş, Parom Impex SRL Petreşti, Pema Electrotehnic SRL Drâmbar, Pomarom SRL Alba Iulia, Primato SRL Alba Iulia, Procar Engineering SRL Cugir, Reflex SRL Alba Iulia, Rekord SRL Alba Iulia, Ro.De.X Fashion SRL Zlatna, S.T.G. Switch Technology Gunter SRL Blaj, Satrotec SRL Oarda, Saturn SA Alba Iulia, Savini Due SRL Sebeş, Sema Invest SRL Alba Iulia, Sibero Corporation SRL Căpâlna, Simodor Impex SRL Alba Iulia, Skynet Computer SRL Micești, Smart Trend SRL Alba Iulia, Star Transmission SRL Cugir, Steeloil Service SRL Alba Iulia, Stratuscom Blaj SRL Blaj, Supremia Grup SRL Alba Iulia, Total Cleaning SRL Alba Iulia, Trans Iviniş & CO SRL Sebeş, Transavia SA Oiejdea, Transilvana Societate Cooperativă Meşteşugărească Sebeş, Unilact Transilvania SRL Unirea, Unirea Pres SRL Alba Iulia, Usitech SRL Cugir, Valmel Star SRL Teiuş, Werco Metal SRL Zlatna, Yana-Ius SRL Alba Iulia.

Practic toate firmele care fac ceva bani în judeţ au fost răsplătite de Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Alba. Să plece toţi mulţumiţi acasă ! Doamne ajută !
 
 
Sursa foto: facebook Holzindustrie
 

CITEŞTE şi:
 
Taguri: judetul Alba, taietorii de paduri, cei mai premiati, Topul Firmelor 2016, Romarm, Holzindustrie, Sebes

Ratari

Criticisme (0)

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>