dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior     Articolul urmator

Albaiulieni medaliati la Campionatul National de Inot de la Braila

Revista nr. 38 | 06-07-2010 | Alexandru Mitchievici

La competiţia desfăşurată în perioada 1-4 iulie la Brăila au participat 441 sportivi (158 fete - 283 băieţi) din 46 cluburi din ţară.
Liceul Sportiv din Alba Iulia a participat cu 23 sportivi - pregătiţi de profesorii Daniela Bob, Monica Sima şi Nicolae Bob.
Rezultatele cele mai „strălucitoare” (medalii) le-au obţinut sportivii de 13 ani pregătiţi de prof. Daniela Bob şi Nicolae Bob care au obţinut 7 medalii (3 aur, 1 argint, 3 bronz).
Medaliile au fost obtinute la individual de: Andrei Pleşa - 3 medalii de aur: 100m spate, 200m spate, ştafetă 4x50 m liber
3 medalii de bronz : 50m fluture, 100m fluture, 400m liber.
1 medalie de argint: 4x100m liber.

Componenţa ştafetei a fost următoarea: Andrei Pleşa, Dragoş Rus, Alexandru Iancu, Antoniu Motogna.

În primele 8 locuri s-au mai clasat următorii sportivi:
Bogdan Joldeş – locul V, 50m fluture.
Alexandru Iancu – locul VI, 100m spate, 200m spate.
Dragoş Rus – locul VI, 400m liber.
Andrei Pleşa – locul IV, 800m liber, apoi locul VI, 100m liber
Ştafetă băieţi 13 ani – locul IV, 4x100m mixt (Andrei Pleşa, Bogdan Joldeş, Alexandru Iancu, Antoniu Motogna).
Ştafetă de băieţi 11 ani – locul VIII, 4x50m liber (Adin Suciu, Andrei Neagu, Edenor Cirlan, Tudor Burcin).
Clasări foarte bune a avut şi Adin Suciu, la categoria 11 ani, care s-a clasat pe locul IX la 50m spate şi pe locul X la 100m spate, la această categorie fiind cea mai numeroasă concurenţă: 120 sportivi.
La finalul competiţiei, Licul Sportiv din Alba Iulia s-a clasat pe locul IX cu 101 puncte.

Taguri:Albaiulieni, medaliati, la Campionatul, National, Inot, de la, Braila