#424
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul anterior    
ALBA. Agronomi, muzicanti, soferi, tamplari, bijutieri, dulgheri, geamgii vor sa ajunga in Parlament

ALBA. Agronomi, muzicanti, soferi, tamplari, bijutieri, dulgheri, geamgii vor sa ajunga in Parlament

Revista nr. 371 | 11-12-2016 | Alexandru Mitchievici


96 candidaţi, 10 formaţiuni politice în judeţul Alba. 316.279 alegători înscrişi pe liste.


Deşi iniţial cele două candidaturi ale PER au fost respinse de BEJ Alba, ulterior Marcel Răcean, candidatul pentru Camera Deputaţilor, a primit dreptul de a candida.

Alagerile parlamentare vor avea loc pe 11 decembrie 2016.

Ce meserie au candidaţii din judeţul Alba:
 

PSD Alba

Senat
1.Daniel Breaz, rectorul Universităţii 1 Decembrie 1918 Alba Iulia - cadru didactic
2.Ioan Călin Andreş, primarul din 2004 al oraşului Cîmpeni - inginer jurist
3.Cornel Murg - fost prefect - inginer
4.Elena Aron - consilier local la Sebeş - economist

Camera Deputaţilor
1.Ioan Dîrzu - deputat de Alba, preşedinte PSD Alba - medic veterinar
2.Cornel Suciu - director adjunct la Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Alba - economist
3.Gheorghe Dămian - primarul comunei Ciugud - economist
4.Marcela Dărămuş - inspector şcolar general - profesor
5.Dimitrie Horaţiu Clepan - consilier local la Alba Iulia - economist
6.Dan Gabriel Bărbuleţ - universitar albaiulian - profesor
7.Aurel Costică Ispas - consilier local Ocna Mureş - inginer
 

PNL Alba

Senat
1.Alexandru Pereş are 5 mandate de parlamentar (vicepreşedinte al Senatului) - agronom
2.Dumitru Fulea (Sebeş, consilier judeţean) - inginer zootehnist
3.Simone Albani Rochetti (consilier judeţean) - inginer
4.Carmen Liana Stoica (Ocna Mureş) - coordonatoare a unui grup de dansatori - administraţie publică

Camera Deputaţilor
1.Florin Roman (vicepreşedinte CJ Alba, preşedinte interimar la PNL Hunedoara) - economist
2.Corneliu Olar (primarul comunei Horea, fost deputat) - jurist
3.Claudiu Vasile Răcuci (Blaj, consilier judeţean) - inginer
4.Sorin Bumb (consilier judeţean) - inginer
5.Gabriel Pleşa (viceprimar al oraşului Alba Iulia) - doctor inginer TCM
6.Elena Ignat (Alba Iulia - fost consilier judeţean) - profesor
7.Emil Nicolae Muntean (Cugir - consilier local, directorul Parcului Industrial Cugir) - inginer
 

PMP Alba

Senat
1.Traian Ursaleş - profesor doctor chimist
2.Sorin Vasile - economist
3.Filofteia Barstan - jurist
4.Emil Florea - inginer, profesor

Camera Deputaţilor
1.Clement Negruţ - inginer mecanic
2.Fănel Bucurel Boncea - economist
3.Gheorghe Iustin Petrean - jurist
4.Angela Moldovan - profesor
5.Paul Lucian Hariton - jurist
6.Lucian Simion Panţa - electronist (fotograf)
7.Dorel valer Corcheş - inginer (preşedintele Composesoratului Cîmpeni)
 

ALDE Alba

Senat
1.Daniel Gheorghe Rusu - primarul comunei Şpring - operator IT
2.Maria Elena Oprea - economist
3.Onoriu Pompiliu Forda - inginer (pensionar)
4.Daniel Mărginean - tehnician

Camera Deputaţilor
1.Mihai Horaţiu Josan - fost primar al oraşului Aiud - inginer
2.Gheorghe Bora - fost primar al oraşului Baia de Arieş - inginer
3.Dacian Herlea - fost viceprimar al comunei Şibot - tehnician
4.Cosmin Arion - consilier judeţean - avocat
5.Daniel Demenic - administrator
6.Marius Ciprian Popescu - consilier local Alba Iulia - inginer
 

USR Alba

Senat
1.Eugen Ioan Cornea - tehnician topograf
2.Ioana Todoca - politolog

Camera Deputaţilor
1.Cristian Schuster - lector universitar (filozof)
2.Beniamin Teodosiu - tehnician dentar
3.Constantin Grosu - inginer electromecanic
4.Ioana Raveca Gordeş - economist
5.Ioan Emil Cetean - economist
6.Gheorghe Bogdan - geamgiu
 
 
 
 
PRU Alba

Senat
1.Ovidiu Cătălin Lupu - inginer
2.Cosmin Nicolae Medrea - cadru didactic
3.Marius Salău - tâmplar
4.Cristian Paul Cioran - agent de turism

Camera Deputaţilor
1.Radu Cristian - profesor
2.Cristian Traian Cristea - silvicultor
3.Nicolae Oniga - maistru
4.Alexandru Andrei Ţoţonea - asistent farmacie
5.Constantin Bogdan Popescu - tehnician mecatronist
6.Ana-Maria Coman - economist
7.Ioan Dragomir - şofer
 

UDMR Alba

Senat
1.Lorincz Helga - economist
2.Palosy Janos - inginer mecanic auto
3.Nagy Timea - inginer electrotehnică
4.Antal Peter - inginer (pensionar)

Camera Deputaţilor
1.Andrei Vincze - electronist CF
2.Arpad Csaba Ladanyi - jurist
3.Ildico Szocs - profesor
4.Ştefan Vinczeller - profesor
5.Atila Szucs - bijutier
6.Csilla Ienei - inginer
7.Fulop Szabolcs Simon - administrator (economist)
 

PSR Alba

Senat
1.Constantin Berindei - dulgher
2.Maria Fara - grafician (administrator)

Camera deputaţilor
1.Ilie Dăian - tratamentist (fermier)
2.Ana-Maria Goia - economist vânzător)
3.Dan Goia - vânzător (administrator)
 

PRM Alba

Senat
1.Valer Ioan Sârb - inginer
2.Ioan Rus - pensionar (profesor)

Camera Deputaţilor
1.Sima Monica Domnica - profesor
2.Ieronim Crişan - pensionar (fermier)
3.Nicolae Oprean - artist plastic
4.Viorica Popescu - pensionar (vânzător)
5.Petru Cristea - pensionar (inginer agronom)
 

Alianţa Noastră România – Alba

Senat
1.Andrei Emil Dîrlău - scriitor, publicist, traducător (teolog)
2.Maria Cornelia Bărăbanţ - contabil
3.Ana Elisabeta Frăţilă - profesor
4.Dorin Marius Calo - psiholog (magazioner)

Camera Deputaţilor
1.Marius Adrian Haţegan - jurist
2.Cristian Crişan - inginer geodez
3.Alin Robert Gavrilaş Weber - economist (solist vocal)
4.Teodor Valeriu Indrei - economist (fermier)
5.Mariana Câra - economist
6.Iuliu Florin Cârnaţ - specialist I.T.
7.Nicolae Claudiu Costea - student
 

Partidul Ecologist Român Alba

Camera Deputaţilor
1.Marcel Răcean - avocat.
 

CITEŞTE şi:

 
 
Taguri: ce meserii au candidatii, agronomi, muzicanti, soferi, dulgheri, tamplari, bijutieri, geamgii vor sa ajunga in Parlament, judet

Ratari

Criticisme (0)

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>