#451
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul anterior    
Programul Festivalului de Teatru Apollo de la Alba Iulia, editia a treia

Programul Festivalului de Teatru Apollo de la Alba Iulia, editia a treia

Revista nr. 337 | 12-04-2016 | Alexandru Mitchievici


În perioada 14-18 aprilie 2016 la Alba Iulia are loc a treia ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru pentru Tineret Apollo.


Evenimentul este organizat de Asociaţia Grupul Skepsis din Alba (coordonator Viorel Cioflică, el fiind şi regizorul trupei din Alba Iulia) cu sprijinul partenerilor locali.

După o promovare la nivel naţional şi internaţional a proiectului Apollo, la încheierea perioadei de înscriere au fost primite oferte de spectacole din partea a 7 trupe tinere de teatru din România şi din partea a 26 de grupuri şi companii tinere de teatru de pe 3 continente, din ţări precum: India, Iran, Egipt, Algeria, Israel, Georgia, Ucraina, Turcia, Spania, Italia, Bulgaria, Polonia şi Muntenegru.

La această ediţie au fost selectate 11 grupuri care provin din Italia, Polonia, Ucraina, Georgia şi România.
 
 
Anul acesta există şi un clip de prezentare al festivalului:
 
 
 
Programul Festivalului:

Joi, 14 aprilie 2016

19.30 - Ceremonie de Deschidere/ Opening Ceremony
Prezintă/Presents: Ioan Adrian Popa
Grupul PRIMAVERA - microrecital folk/ folk music

20.10 - DELART (Alba Iulia, RO)
Guturaiul Oniric/ Oneiric Coughing - după/ after: E. Ionesco
Regia/Director: Viorel Cioflică
Sala Mare/ Main Hall

20.30 - SKEPSIS (Alba Iulia, RO)
Comedia Neagră/ Black Comedy - P. Shaffer
Regia/Director: Viorel Cioflică
Sala Mare/Main Hall
 

Vineri, 15 aprilie 2016

17.00 - Vernisaj Expozitie Foto/ Photo Exhibition
Momente cu Skepsis/Skepsis Pics - Autor/Author: Mădălin Ciortea
Galeria Casei Studenţilor/ Student’s House Gallery

18.00 - COMPAGNA DEL FUTURO - (Castelmmare di Stabia, IT)
Ultima/Primă zi a Regelui Ferdinand ...
Last/first day o King Ferdinand... - după/ after: N.V.Gogol
Regia/Director: Cristian Izzo
Sala Mare/Main Hall

19.20 - SKEPSIS (Alba Iulia, RO)
Procesul lui Prometeu/ Prometheus's trial - după/ after: K.Kapec
Regia/Director: Viorel Cioflică
Sala Studio/ Studio Hall

19.50 - MASKAM RAD (Kiev, UA)
Note de portret: viaţa lui Piazzola în ritm de tango
Portrait Notes: Piazzola’s life on tango rhythm - după/ after Inna Goncharova
Regia/Director: Inna Goncharova
Sala Mare/ Main Hall

21.00 - GAUDEAMUS (Cluj Napoca, RO)
Improvizacii/ Improvisiacs
Regia/Director: Sorin Misirianţu
Sala Mare/ Main Hall
 
 
Sămbătă, 16 aprilie 2015

12.00 - Expozitie Foto/ Photo Exibition
Apollo în imagini/Images of Apollo - Author: Bogdan Berar
Muzeul National al Unirii/National Museum of Unification

12.30 - SKEPSIS (Alba Iulia, RO)
Îi cunoaşteţi?/ Do you know them? - după/ after: E. Ionesco
Regia/Director: Viorel Cioflică
Muzeul National al Unirii/National Museum of Unification

17.00 - Li Chenju (Li Chenju (Changchun, CN)
Teatrul Tradiţional Chinezesc - prezentare/ Chinese Traditional Theatre - presentation
Sala Amfiteatru/Amphytheatre Hall

18.00 - THE I’M THEATRE (Toruń, PL)
Libertate?/ Freedom? - după/ after: Damian Droszcz
Regia/Director: Damian Droszcz
Sala Mare/Main Hall

18.40 - LUDIC – CCS IASI (Iasi, RO)
Strigate sub apă/ Screams under water - după/ after: Dumitru Crudu
Regia/Director: Aurel Luca
Sala Studio /Studio Hall

19.50 - MIRROR (Khmelnitsky, UA)
Noaptea miezului de vară/ Night of midsummer - după/ after: M. Gogol
Regia/Director: Dmitry Gusakov
Sala Mare/ Main Hall

20.30 - STUDIO 24 (Bucuresti, RO)
Apa de Havel / Water of Havel - după/ after: M.Visniec
Regia/Director: Mihai Serghei Todor
Sala Studio/ Studio Hall
 
 
Duminică, 17 aprilie 2016

16.00 - TRUVERII - CCSB Bucureşti (Bucureşti, RO)
Atelier deschis de muzica medievala / Medieval music open workshop
Regia/Director: Mihai Serghei Todor
Parc Mihai Eminescu

18.00 - LUDIC - CCS IASI (Iasi, RO)
Oamenii Nimanui / Nobody's people - după/ after: Dumitru Crudu
Regia/ Director: Aurel Luca
Sala Studio/ Studio Hall

18.50 - KUTAISI YOUTH THEATRE (Kutaisi, GE)
Ispita tristeţii/ Bait of Sorrow - după/ after: AL. Kazbegi
Regia/Director: Zurab Pkhakadze
Sala Mare /Main Hall

20.00 - MASKAM RAD (Kiev, UA)
Cea mai puternică/ The Stronger - după/ after: Y.A.Strindberg
Regia/Director: Inna Goncharova
Sala Studio /Studio Hall

20.45 - TRUVERII - CCSB Bucureşti (Bucureşti, RO)
Muzica şi Poezia Muzicanţilor Maestrului Will
The music and the poetry of Master”s Will Musicians - creat de/created by: Mihai Serghei Todor
Regia/Director: Mihai Serghei Tudor
Sala Mare/ Main Hall

21.40 - Ceremonie Închidere/ Closing Ceremony
Prezintă/Presents: Ioan Adrian Popa
Cuvânt de încheiere/ Final Speech - Dr. Joke Elbers (NL)

Festivalul Apollo are ca parteneri Primăria Municipiului Alba Iulia, Consiliul Judeţean Alba, Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia, Fundaţia Inter-Art Aiud, Fundaţia Comunitară Alba, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia.
 
 
 
CITEŞTE şi:

 
 
Taguri: programul festivalului de teatru, Apollo, Alba Iulia, Viorel Cioflica

Ratari

Criticisme (2)

Madalin Ciortea
13-04-2016
Nu este frumos sa imi astupati logo-ul cu adresa dvs. Munca pentru fotografie este a mea!
Raspunde
Autor
13-04-2016
Gata am schimbat poza! La finalul textului scria ingrosat sursa foto! Pentru ca sigla se genereaza automat, nu optional. Dar asta e... Nu mai vreau poze de la tot felul de specialisti in photography..
Raspunde

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>