dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior     Articolul urmator
CS Universitatea LPS Alba Iulia a castigat la Timisoara... pe final de meci

Revista nr. 28 | 22-04-2010 | Alexandru Mitchievici

Formaţia de baschet feminin CS Universitatea-LPS Alba Iulia a câştigat la limită disputa cu Bega Timişoara. Albaiuliencele au jucat slab primele trei sferturi, dar şi-au revenit pe final şi au câştigat ultimul sfert la diferenţă de 10 puncte şi astfel au câştigat partida cu scorul 57-59 (12-8, 16-14, 14-12 si 15-25). Spre deliciul lui Nicuşor Marcu, echipa se află pe prima treaptă a podiumului cu doar o etapă înainte de finalul campionatului play-out şi deţine şanse reale să rămână acolo.  „A fost un meci greu, mai ales că ne-au dominat aproape tot meciul, dar experienţa fetelor mai mari si-a spus cuvantul. Ne-am revenit foarte bine în ultimul sfert”, a declarat după meci Carmen Negru.
În jocul de la Timişoara „studentele” au retrăit partida cu Universitatea Cluj. La fel şi atunci, fetele lui Nicuşor Marcu au câştigat la doar două puncte diferenţă. Cea mai bună marcatoare a Universităţii a fost Laura Bocoş Budean: sportiva a reusit să marcheze 14 puncte, fiind urmată de Luiza Voinea (12 puncte), Ana Mara Chirilă (9), Elisabeta Crecan (8), Andreea Nemeş, Oana Precup (ambele câte 6) şi Carmen Negru (4).
Dupa 11 etape sportivele de la CS Universitatea LPS Alba Iulia ocupă prima treaptă a podiumului cu 9 victorii şi 2 înfrangeri şi se află la două puncte de locul secund. În ultima etapa echipierele Universităţii vor da piept cu Sportul Studenţesc.

Taguri:CS Universitatea, LPS, Alba Iulia, a castigat, Timisoara, pe final, meci, Nicusor Marcu, Luiza Voinea