dar amuzamentul este sanatos!

Articolul urmator
Victorie dramatica pentru echipa de baschet CS Universitatea Alba Iulia

Revista nr. 28 | 19-04-2010 | Alexandru Mitchievici

Meci dramatic, interzis cardiacilor între CS Universitatea LPS Alba Iulia şi Universitatea Cluj, încheiat cu scorul de 71-64 (20-14, 16-19, 15-16, 20-15) pentru elevele lui Nicuşor Marcu. Partida dintre cele două echipe a fost spectaculoasă, cu nenumărate răsturnări de situaţie. Pe final, jocul a căpătat aspecte dramatice: aidoma meciului cu Olimpia Bucureşti, şi Clujencele au revenit şi au preluat conducerea cu doar 5 minute inainte de ultimul fluier, însă de aceasta dată „studentele” din Alba Iulia şi-au revenit, au ieşit „din corzi” şi au câştigat întâlnirea la o diferenţă de 7 puncte.
Antrenorul Marcu şi elevele sale au sărbătorit revenirea pe primul loc şi au dansat „hora bucuriei” la centrul terenului. „A fost o victorie muncită, meritată, ne bucurăm că am revenit pe primul loc şi sperăm să rămânem acolo. Nu înţeleg ce se întâmplă cu arbitrajul, aşa ceva nu am pomenit, niciodată nu am văzut astfel de arbitraje”, a mărturisit antrenorul formaţiei CS Universitatea LPS Alba Iulia, prof. Nicuşor Marcu.
Nicuşor Marcu a trimis din primul minut următorul 5: Ana Maria Chirilă, Laura Budean, Andreea Nemeş, Luiza Voinea şi Oana Precup. Cele 71 de puncte au fost reuşite de Luiza Voinea 23, Ana Maria Chirilă 17, Laura Budean 11, Andreea Nemeş 8, Oana Precup şi Carmen Negru câte 6 puncte.

Taguri:victorie, dramatica, CS Universitatea, Alba Iulia