Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!

Baschetbalistele de la CSU Alba Iulia au castigat in deplasarea de la Timisoara

Revista nr. 259 | 16-10-2014 | Alexandru Mitchievici

Joi, 16 octombrie 2014, CSU s-a impus cu scorul de 85-71 (21-21, 16-11, 25-18, 23-21) în deplasarea de la BCM Timişoara, într-o partidă care a contat pentru etapa a V-a a Ligii Naţionale de baschet feminin.

Gazdele au început mai bine partida, dar baschetbalistele antrenate de Miroslav Popov au echilibrat repede. Primul sfert s-a încheiat la egalitate, dar celelalte 3 au fost câştigate de albaiulience.

Sârboaica Biljana Pesovic de la BCM Timişoara a fost cea mai eficientă jucătoare a partidei, reuşind în 40 de minute de joc 25 de puncte, 5 recuperări, 8 pase decisive şi 2 intercepţii, pentru un coeficient de eficiență de 32 de unităţi.

Marta Fodor - 2 recuperări.

După meci, antrenorul albaiuliencelor Miroslav Popov a declarat: „Nu am avut nici astăzi un meci uşor, cum nu a fost niciunul până acum, pentru că avem o echipă tânără, neexperimentată, care joacă mult mai slab decât se antrenează şi nu înţeleg de ce. Într-adevăr s-a văzut şi astăzi că îşi doresc mult, dar sunt momente în care îşi pierd capul şi greşesc nepermis şi este nevoie de pauza mare pentru a le repara şi schimba jocul în bine. Astăzi când am reuşit să le desfacem apărarea s-a făcut şi diferenţa pe tabelă, am stat foarte bine la pătrunderile sub inel şi am câştigat în final, la o diferenţă mai mică decât se putea, dar aşa e când ratezi atât de mult. Este o victorie importantă atât pentru faptul că este obţinută în deplasare la o echipă de nivel bun, dar şi pentru că vine la doar câteva zile după înfrângerea dură cu CSM Târgovişte”.

În etapa precedentă CSU Alba Iulia a pierdut în faţa campioanei CSM Târgovişte.

Taguri: baschetbaliste, CSU, Alba Iulia, au castigat, deplasarea, Timisoara, Miroslav Popov, Biljana Pesovic