dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior
Medalie de bronz pentru CSU Alba Iulia in campionatul national de baschet

Revista nr. 235 | 30-04-2014 | Alexandru Mitchievici

29 aprilie 2014. Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia a câştigat medalia de bronz a Campionatului Naţional. Medalia vine după victoria de marţi, 29 aprilie, în faţa sportivelor de la Sepsi Sf. Gheorghe.

Scorul întâlnirii CSU-Sepsi Sf. Gheorghe 77-65 (13-22, 22-14, 20-16, 22-13) în al doilea meci al Finalei Mici din Campionatul Naţional de Baschet Feminin.

Susţinute frenetic în Sala „Katy Szabo”, jucătoarele echipei Sepsi Sf. Gheorghe au dominat în primul sfert, pe care l-au câştigat cu 22-13. Încet, dar sigur, albaiuliencele şi-au revenit şi au câştigat următoarele 3 sferturi: 22-14, 20-16, 22-13.

În primul meci al Finalei Mici (sâmbătă, 26 aprilie) albaiuliencele s-au impus cu 91-61.

Medalia de bronz vine după trofeul Ligii Europei Centrale câştigat de albaiulience în urmă cu câteva săptămâni.

Alexandra Uiuiu - 2 puncte.

Antrenorul albaiuliencelor Miroslav Popov a declarat după meci: „Pentru mine şi pentru club această performanţă este practic un nou pas făcut, cum s-a făcut aici an de an, probabil sezonul viitor vom fi mai sus. Am avut şansa şi în acest an să realizăm mai mult, dar s-a întâmplat ce s-a întâmplat, nu ne-a mers jocul deloc în semifinale. De altfel, şi astăzi am început foarte prost, apărarea a avut nevoie de timp să funcţioneze, a trebuit să schimb apărarea om la om, care n-a mers, în apărare zonă, iar în cele din urmă am câştigat. Sunt foarte mulţumit de obţinerea acestei medalii, îmi felicit jucătoarele, le mulţumesc tuturor celor care au fost alături de noi, este un succes important pentru clubul nostru”.

Medaliile şi alte informaţii vor fi oferite miercuri, 30 aprilie, ora 15.00, în cadrul unei conferinţe de presă de la sediul rectoratului Universităţii Alba Iulia.

Felicitări jucătoarelor, antrenorilor Miroslav Popov şi George Lăncrănjan, staff-ului tehnic al echipei şi conducerii CSU Alba Iulia!

Taguri: medalie, bronz, Miroslav Popov, CSU, Alba Iulia, campionatul, national, baschet, feminin, Sf. Gheorghe