#
Revista de stiri, cultura si umor...

Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!

CSU Alba Iulia-CSM Satu Mare 2-0 in sferturile Ligii Nationale de baschet feminin

Revista nr. 232 | 07-04-2014 | Alexandru Mitchievici

Baschetbalistele de la CSU Alba Iulia s-au impus duminică, 6 aprilie 2014, în faţa celor de la CSM Satu Mare.

Scorul final 86-50 (17-17, 26-13, 14-15, 29-5), returul sferturilor de finală din playoff-ului Ligii Naţionale de baschet feminin.

În semifinale CSU Alba Iulia va întâlni echipa CSM Târgovişte, într-o dispută „cel mai bun din 3 partide”, având avantajul de a juca două meciuri pe propriul teren.

Primul meci din semifinale va avea loc duminică, 13 aprilie 2014, în Sala de Sport a Universităţii din Alba Iulia.

Khadijah Whittington - 2 puncte, 7 recuperări şi 2 pase decisive
Marina Mandic - 6 recuperări şi 2 pase decisive.

Annemarie Părău, fundaş al CSU Alba Iulia, a declarat după al doilea meci cu CSM Satu Mare: „Nu pot să spun că au fost două meciuri uşoare, ne-a fost destul de greu, mai ales pe debut de partide, dar important este că am câştigat ambele confruntări şi am trecut mai departe în play-off. Cred că s-a văzut clar din nou pe teren că noi în acest sezon avem o echipă mult mai bună decât Satu Mare. Urmează pentru noi meciuri cu CSM Târgovişte foarte dificile, pe care ne dorim să le trecem cu brio, eu sper să le câştigăm cel puţin cele jucate acasă”.

Miroslav Popov, antrenorul celor de la CSU Alba Iulia, a declarat la rândul său: „Astăzi am făcut un meci bun, însă nu am plecat chiar cum trebuia, deoarece eram foarte încrezători că vom câştiga şi am început puţin relaxaţi, iar adversarele au forţat şi ne-au dar o replică bună, dar în fine, învingătorul nu cred că a fost pus nicio secundă la îndoială, deoarece am avut în permanenţă avantaj de 5-10 puncte pe tabelă. Îmi felicit sportivele, acum toată lumea este calmă, lucrăm aşa cum trebuie, ne facem treaba şi mă bucur foarte mult că ne-am respectat statutul de favorită şi am încheiat disputa în 2 meciuri. Este bine că avem timp toată săptămâna să pregătim prima partidă din semifinale cu CSM Târgovişte. Sper ca până la reluarea antrenamentelor, marţi, să am la dispoziţie toate jucătoarele, deoarece acum unele sunt răcite, altele cu accidentări minore, pentru a putea lucra la potenţial maxim întreaga săptămână”.

Taguri: CSU, Alba Iulia, CSM, Satu Mare, 2-0, sferturile, liga, nationala, baschet, feminin