Revista de stiri, cultura si umor...

Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior     Articolul urmator
O medalie de aur si 2 de bronz pentru pugilistii albaiulieni la Cupa Romaniei de la Braila

Revista nr. 224 | 11-02-2014 | Alexandru Mitchievici

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia a participat cu 3 sportivi la Cupa României la Box. Competiţia a avut loc în perioada 4-9 februarie 2014 la Brăila.

Elevii albaiulieni sunt pregătiţi de antrenorul emerit Nicolae Paştiu:

Ion Pleş a câştigat medalia de bronz la categoria 52 de kg, în urma acestui rezultat fiind cooptat în lotul naţional de tineret, care se va pregăti la Bucureşti în perioada 10­-28 februarie 2014.

Florin Nicula a ocupat locul 3 la categoria 64 de kg, în vreme ce Alexandru Precup a terminat întrecerea pe locul al doilea la categoria +91 de kg.

Antrenorii şi conducătorii clubului doresc să continue tradiţia frumoasă a boxului în judeţul Alba care se poate materializa prin câteva participări internaşionale: în luna aprilie - Campionatul Mondial din Bulgaria, în luna august - Jocurile Olimpice de tineret din China, şi apoi Campionatele Europene, care încă nu au ţara gazdă stabilită.

Taguri: medalie, aur, doua, bronz, pugilistii, albaiulieni, cupa, Romaniei, Braila, Ion Ples, Alexandru Precup, Florin Nicula