#
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul urmator
Atleta Ana Rodean si Carmen Parva, powerlifting, cei mai buni sportivi ai judetului Alba in anul 2012

Atleta Ana Rodean si Carmen Parva, powerlifting, cei mai buni sportivi ai judetului Alba in anul 2012

Revista nr. 165 | 18-12-2012 | Alexandru Mitchievici


În Sala de Bal din complexul comercial Alba mall a avut loc Gala Sportului Judeţean 2012.

În mare parte clasamentul celor mai buni sportivi din judeţ se cunoştea dinainte prin prisma rezulatelor obţinute.

La sporturile olipice, atletismul era favorit prin Anca Bunea şi Ana Rodean, iar la sporturi neolimpice era o singură favorită: Carmen Pârva, legitimată la CS Zamolxis Alba Iulia.

Câştigătorii la categoria sporturi olimpice

1.Ana Rodean (foto - arhivă): CS Unirea Alba Iulia, atletism
2.Alina Boholţan: CS Unirea Alba Iulia, atletism
3.Anca Bunea: CS Unirea/ CSS Mediaş, atletism
4.Bogdan Alexandru Borza: CSO Cugir, tenis
5.Roxana Duţă: CS Unirea/ CSU Alba Iulia, atletism
6.Marcel Cercea: LPS Alba Iulia/ CSS Alba Iulia, judo
7.Ana Maria Sturza: CS Unirea Alba Iulia, haltere
8.Alin Gorcea: CSS Blaj, atletism
9.Carmen Pârva: CS Unirea Alba Iulia, haltere
10.Andrada Şuşu: CS Unirea Alba Iulia, haltere

Câştigătorii la sporturile neolimpice

1.Carmen Pârva: CS Zamolxis, powerlifting
2.Laurenţiu Avram: CS Zamolxis, powerlifting
3.Bogya Tamas: CS Unirea Alba Iulia, orientare
4.Andrei Irimie: CS Zamolxis, powerlifting
5.Irina Maiorescu: CS Unirea, orientare
6.Andrei Cioflică: CS Zamolxis, Powerlifting
7.Sergiu Martin: CS Karate Club Fudokan Sebeş, karate
8.Sergiu Moga: CS Karate Club Fudokan Sebeş, karate
9.Ioan Ordean: CS Zeus Powerlifting Mihalţ, powerlifting
10.Claudia Haiduc: CS Powerlifting Galda, powerlifting

Top 3 antrenori în judeţul Alba în anul 2012...

Antrenori sporturi olimpice


1.Gabriel Avram: CS Unirea Alba Iulia, atletism
2.Ioan Frăţilă: CS Unirea Alba Iulia, haltere
3.Ioan Todor: CS Unirea Alba Iulia, judo

Antrenori sporturi neolimpice


1.Ovidiu Pănăzan: CS Zamolxis, powerlifting
2.Marius Anghel: CS Unirea Alba Iulia, atletism
3.Gabriel Haşa: CS Karate Club Fudokan Sebeş, karate


De asemenea au mai fost premiaţi atleţii veterani Emilia Guşat, Ilie Cioca, Vasile Hârjoc, Mircea Bogdan, Margareta Sufleţel, Emil Sufleţel, Ioan Breaz (lupte libere), profesorul Emeric Szakacs (tenis de câmp).

Cele mai bune echipe din judeţ
1.CS Volei Alba-Blaj
2.CSU Alba Iulia
3.HC Alba-Sebeş

Manageri sportivi
1.Zamolxis Alba Iulia - preşedinte Ioan Frăţilă
2.CS Unirea Alba Iulia - director Nicolae Nistor
3.LPS Alba Iulia - director Nicuşor Marcu

Menţiuni pentru rezultate sportive în anul 2012:
Atletism: Ana Maria Groza, Andra Ologu, Maria Acatrinei, Mihaela Acatrinei, Bianca Molnar, Maria Neag, Maria Molnar, George Fleeşer, Patriciea Rojneai, Beatrice Samoilă, Andreea Necreală, Miruna Docolin, Bianca Samoilă, Alesia Neagu, Luminiţa Moldovan, Andreea Bârsan, Diana Barb, Adrian Dordea.

Menţiuni pentru antrenori: Mariana Bucerzan, Cristina Man, Mihaela Vlas,  Vasile Herman, Horea Ştef,  Emil Stănilă

Menţiuni pentru baschet: George Lăncrănjan, Valentin Urian şi Nicuşor Marcu, şi sportivele Andreea Beldian, Bianca Burlacu şi Florina Palco.

Box, sportivi şi antrenori: Gabriel Stancu, Ştefan Pleş, Florin Nicula, Ioan Pleş, Alexandru Nicula, Nicolae Paştiu

Fotbal: Cornel Gojeiu şi Georgiana Bolea

Golf: Florin Vinersar, Ana Maria Coman, Laurenţiu Coman şi antrenorul Nicolae Ursu.

Handbal: Mircea Oprea şi Claudiu Farcaş

Înot: Alexandru Iancu, Andrei Pleşa, Dragoş Rus, Antoniu Motogna şi profesorul Nicolae Bob

Judo: Cătălin Crişan, Tiberiu Kristof, Richard Mureşan

Karate: Ana Maria Crăciun, Radu Boancă, Nicolae Crăciun

Lupte libere: Radu Breaz, Claudiu Ordean, Robert Spătar

Orientare: Radu Milea şi Robert Muscaliuc

Rugby: Ionel Homeniuc, Alina Bustan, Sorina Rus, Iuliana Paşca, Teodora Vana, Simona Râşteiu, Sorina Oglavie, Andreea Costea, Rodica Codrea, Bogdana Sicoe, Eliza Rusu, Ligia Blăjan, Andreea Donea, Felicia Deoancă şi Elvira Homeniuc

Schi: Dan Dragoş Moldovan, Bogdan Podaru, Tiberiu Tanţoş (schiorul Tiberiu Tanţoş a fost premiat post-mortem; acesta a murit în vara anului 2012 în urma unui accident rutier)

Tenis de câmp: Miriam Bulgaru şi Florin Filimon

Volei: Nicolae Dan, Alexandru Man, Emil Ciufudean, Dan Boariu, Alexandra Biriş.




 

Taguri: atleta, Ana Rodean, Carmen Parva, powerlifting, cei mai buni, sportivi, judet, Alba, anul 2012, gala, sportului, judetean

Ratari

Criticisme (0)

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>