Revista de stiri, cultura si umor...

Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior
Oana Ignat, medalie de bronz la Campionatele Nationale de Judo pentru copii sub 13 ani

Revista nr. 139 | 18-06-2012 | Alexandru Mitchievici

La sfârşitul săptămânii trecute, la Gura Humorului au avut loc finalele Campionatelor Naţionale la Judo, competiţie pentru sportivii sub 13 ani.

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia a fost prezent prin 5 sportivi, antrenaţi de Cristian Dinu şi Ioan Todor.

Toţi sportivii care au obţinut calificarea în finalele naţionale au avut comportări onorabile fiind dătătoare de speranţe pentru viitorul acestui sport în judeţul Alba.

Aceştia sunt:
Ana Mărginean - categoria 32 kg
Raluca Hăbuc - categoria 32 kg
Denisa Florea - categoria 44 kg
Oana Ignat - categoria 48 kg
Sebastian Stoica - categoria 34 kg.

Cea mai bună performanţă aparţine sportivei Oana Ignat, pregătită de către prof. Cristian Dinu (foto). Oana Ignat a fost la un pas de calificarea în finala categoriei 48 kg, fiind învinsă în ultimele secunde ale confruntării. Sportiva a câştigat totuşi medalia de bronz.

Participarea CS Unirea la competiţia de la Gura Humorului a fost posibilă în urma colaborării cu Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” din Alba Iulia, partener constant în ultimii ani. De asemenea trebuie subliniat sprijinul material oferit de către firma Kronospan din Sebeş tinerilor judoka de la Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa”.

Taguri: Oana Ignat, medalie, bronz, campionatele, nationale, judo, copii, 13 ani, Cristian Dinu, Ioan Todor