#
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul anterior    
La Alba Iulia are loc editia a IX-a a Colocviilor de Etnografie si Folclor Gheorghe Pavelescu

La Alba Iulia are loc editia a IX-a a Colocviilor de Etnografie si Folclor Gheorghe Pavelescu

Revista nr. 126 | 22-03-2012 | Alexandru Mitchievici


În perioada 23-25 martie 2012, la Alba Iulia are loc a IX-a ediţie a Colocviilor de Etnografie şi Folclor „Gheorghe Pavelescu”. Evenimentul va fi găzduit de Centrul de Conferinţe Gaudeamus al Universităţii Alba Iulia, iar organizatorii săi sunt Consiliul Judeţean Alba, Centrul de Cultură „Augustin Bena” al judeţului Alba, Facultatea de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii 1 Decembrie 1918” Alba Iulia.

Program

Vineri, 23 martie 2012, ora 19.00 - are loc primirea invitaţilor

Sâmbătă, 24 martie 2012, ora 9.00

Lucrările în plen ale colocviilor cu tema: Patrimoniul Material şi Imaterial în contextul Crizei Valorilor. Marcarea împlinirii a 150 de ani de la naşterea lui Gheorghe Candrea, co-autor al primei monografii etnografice zonale „Românii în munţii Apuseni”, Bucureşti, 1888.
Centenar Elena Râşniţă Buzea (1912)

Cuvântul gazdelor şi al autorităţilor: IPS Irineu Pop, arhiepiscopul ortodox de Alba Iulia; Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba; Daniel Breaz, rectorul universităţii; Emil Jurcan, decanul Facultăţii de Teologie; Coriolan Honcaş, managerul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba

Evocare: Gheorghe Candrea; Elena Râşniţă Buzea (Jan Nicolae)

Prezentare de film etnografic „Jocul căluşarilor din judeţul Alba” şi „Purtătorii de datini” (Gheorghe Nedea)

Acordarea diplomelor meşterilor populari cu rezultate deosebite de la Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba şi o scurtă prezentare a expoziţiei cu obiecte mesteşugăreşti

Lansări de carte:
Avram Cristea, Jan Nicolae (editori) „Memoria ca arhivă culturală. Centenar Emil Turdeanu” (volum colectiv colocvii 2011)
Virgiliu Florea, Moses Gaster; Virgiliu Florea, „I.C. Hintz-Hintzescu, un cărturar german”
Ilie Moise, „Confrerii carpatice, Ethnologica” nr. 4
Marian Marin Bălaşa, „Muzicologii, etnologii, subiectivităţi, politici”
Ilie Moise „Omenesc şi ştiinţă. Pagini din subteranul muzicologiei şi folcloristicii româneşti… pe baza arhivei Ioan R. Nicola”
Al. Borza, Comorile Albei. Însemnări de drum, ed. Nicolae Lupu, prefaţa Nicolae Todea;

Prezentarea lucrărilor în plen: Ilie Moise, Sibiu
Din nou despre patrimoniu…

11.00-13.00 - Continuarea lucrărilor pe secţiuni:
1.Sectiunea Patrimoniul culturii tradiţionale
2.Secţiunea Etnografie şi folclor
15.00-19.00 - Continuarea lucrărilor colocviului pe secţiuni şi dezbateri

Duminică, 25 martie 2012

Câlnic, 10.00-11.00 - Vizitarea complexului muzeal Câlnic
Biserica ortodoxă Cut, 11.30-12.30 - Participarea la Sfânta Liturghie a sărbătorii de Bunavestire
12.30 - Vizitarea Expoziţiei etnografice (Centrul cultural catehetic „Sf. Mucenic
Ioan Valahul”); lansare de carte: „Cutul şi oamenii săi”, Monografia localităţii Cut.



Program pe secţiuni (24 martie)

1.SECŢIUNEA PATRIMONIU

Secţiunea I (11.15-13.00)
Moderator: Ilie Moise

Nicolae Lupu, Bucureşti: Contribuţia la patrominiul cultural naţional a profesorului naturalist Alexandru Borza, „naturalist din Alba Iulia”
Andreea Buzaş, Sibiu: Patromoniul muzeelor etnografice şi elementele structurale ale satului tradiţional
Geta Orian, Alba Iulia: Mogalităţi de valorifocare didactică a patrimoniului ( i)material. Studiu de caz
Ioan Popa, Roşia de Secaş: Biserici de lemn din Ţara Secaşelor
Ioan Pop Curşeu, Cluj-Napoca: Ideea de patrimoniu în comunităţile rurale între fixitate şi dinamism (cazul Săpânţa)

Secţiunea II (15.00-19.00)
Moderator: Ioan Pop Curşeu

Bâtiu Vasile, Cut: O lucrare de remarcat: „Gheorghe Vasilca, Satul Cut. Însemnări monografice şi amintiri”
Adriana Cuciureanu, Târgovişte: Patrimoniul cultural imaterial al judeşului Dâmboviţa între criză şi valoare sacrală
Jan Nicolae, Remus Baciu, Alba Iulia: „Voie bună!”
Meşterul Gheorghe Cheţa din Fizeşu Gherlii: un reper patrimonial necunoscut
Elena Cucui, Jan Nicolae, Alba Iulia: Tema iconografică « Hristos, viţa cea adevărată ». Încercare de repertoar
Saveta Pop, Cluj: Icoane ale zugravilor din Răşinari conservate în colecţii clujene
Petruţa Pop, Alba Iulia: Meşteşugul tradiţional în contextual crizei valorilor
Teodor Bindea, Cluj: Omnniprezenţa Crucii

Dezbatere: Rolul identitar al patrimoniului


2.SECŢIUNEA ETNOGRAFIE ŞI FOLCLOR

Sesiunea I A: 11.15-13.00
Moderator: Ion Cuceu

Marian Marin Bălaşa, Bucureşti: Autobiografia lui Nicodim Ganea sau despre limitele folclorului, vina folcloristicii şi nelimitările nefolclorului…
Daniela Floroian, Marius Moga, Alba Iulia: Statu la vase în Lunea Paştelui
Virgiliu Florea, Cluj: titlu rezervat
Ion Cuceu, Cluj: titlu rezervat
Amalia Pavelescu, Sibiu: titlu rezervat
Vasile V. Filip, Bistriţa: Repertoriul lirico-epic tradiţional al satului Agrieş, Bistriţa-Năsăud
Gabriela Mircea, Alba Iulia: Noi aspecte ale interesului lui Traian Achim (1885-1945) pentru cultura tradiţională: „Notiţe literarie”, Sibiu, 1907
Sanda Ignat, Cluj: Generaţii şi etape în istoriografia germană a etnologiei
Iuliana Băncescu, Bucureşti: Tehnicile de supravieţuire a unui ritual: procesiunile de la mănăstirea Moisei

Sesiunea II A: 15.00-19.00
Moderator: Virgiliu Florea

Ileana şi Iustin Borfotă, Poşaga: Poşaga, străveche vatră etnofolclorică
Veronica Oşorheian: Păstrătorii de datini - trişcaşii din Leşu, Bistriţa-Năsăud
Marinela Baba, Alba Iulia: Bocetul şi cântecul ceremonial funebru în subzona Podgoriei Albei
Maria Holhoş, Alba Iulia: Caracteristici ale familiei prezente în basmele româneşti
Dumitru Gălăţanu Jieţ, Petroşani: Naşterea, nunta şi înmormântarea în ţinutul momârlanilor.


 

Taguri: Alba Iulia, editia, IX, colocviile, etnografie, folclor, Gheorghe Pavelescu, conferinta, Gaudeamus, universitatea, 1 decembrie

Ratari

Criticisme (0)

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>