Revista de stiri, cultura si umor...

Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!

Articolul anterior     Articolul urmator

Bronz pentru albaiulianca Ana Maria Sturza la Campionatul National de haltere de la Onesti

Revista nr. 111 | 06-12-2011 | Alexandru Mitchievici

Campionatul Naţional de seniori a fost ultima competiţie majoră pentru sportivii albaiulieni care se luptă cu greutăţile.

Sportiva numărul unu al secţiei de haltere a clubului unirist în 2011, Ana Maria Sturza, a reusit să cucerească medalia de bronz cu un total de 157 de kilograme. La prima proba din concurs, cea de smuls, Ana Maria s-a clasat a doua, cea mai buna încercare a sa fiind 70 de kg. La aruncat, sportiva noastră a ridicat 87 de kg, rezultat cu care la final s-a clasat a treia pe podium.

La băieţi, albaiulianul Daniel Ordean s-a clasat pe locul 6 cu un total de 165 de kg, rezultat cumulat din 70 kg la smuls şi 95 kg la aruncat.

Antrenorul celor doi sportivi, profesorul Ioan Frăţilă, s-a declarat mulţumit în urma acestor rezultate, precizând că ambii sportivi sunt în creştere constantă.

Taguri: bronz, albaiulianca, Ana Maria Sturza, campionat, national, haltere, Onesti, Daniel Ordean, Ioan Fratila