#455
Revista de stiri, cultura si umor...
 
Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!
 
Articolul urmator
Programul Festivalului International de Teatru Povesti Alba Iulia 2011

Programul Festivalului International de Teatru Povesti Alba Iulia 2011

Revista nr. 102 | 16-09-2011 | Alexandru Mitchievici


În perioada 5-9 octombrie 2011 la Alba Iulia are loc a VI-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru „Poveşti“.

Miercuri, 5 octombrie 2011

9.45 Deschiderea Festivalului pentru copii
Animaţie pe picioroange Soso & Nuţi/ Asociaţia Become
Teatrul de Păpuşi „Prichindel” (aer liber)
 
10.00 Aventurile lui Pinocchio, regia Georgeta Lozincă
Teatrul ARIEL Tg. Mureş/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (55 min.)
 
11.00 Cafeaua cu tâlc
- Conferinţă de presă/ Clubul Festivalului
 
11.00 Croitoraşul cel Viteaz, regia Dan Hândoreanu
Teatrul pentru copii şi tineret Gong Sibiu/ Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (50 min.)
 
18.00 Deschiderea Festivalului pentru cei mari
Expoziţie de caricatură, caricaturist Costel Pătrăşcan
Casa de Cultură a Sindicatelor
Vacanţă în Guadalupe, regia Diana Lupescu
Teatrul NOTTARA Bucureşti/ Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
 
21.00 Play Shakespeare
, regia Cristian Pepino
Teatrul de animaţie ŢĂNDĂRICĂ / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol non-verbal pentru tineri şi adulţi (50 min.)
 
21.30 Cafe concert
Pavilion Concert de muzică pentru tineri şi adulţi/ Intrare liberă (60 min.)
 
Ateliere:
16.00 Scenografie - coordonator, scenograf Alina Herescu
Atelier de scenografie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie  
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Amfiteatru (60 min.)
16.00 Scriere dramatică - coordonator, dramaturg Alina Nelega (conf. univ.dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de scriere dramatică/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 Regie, actorie - regizor Oana Leahu (conf. univ. dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de regie, actorie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie  
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 Sculptură - coordonator, artist plastic Hani Sasu
Atelier de sculptură păpuşi/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie
Sediul ALEA (60 min.)
 
Joi, 6 octombrie 2011

10.00 Robinson, regia Alexander Stoiliv, Aneta Taneva
Cie Une Poignée d’Images Franţa/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (45 min.)
 
11.00 Gulliver în Ţara Piticilor, regia Cristian Pepino
Teatrul de animaţie „Ţăndărică” Bucureşti/ Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru copii (60 min.)
 
11.00 Cafeaua cu tâlc
- Conferinţă de presă
Damnaţii, Cioran - Tragedii prevăzute, autor Cornel Teulea
Lansare de carte, editura Eikon - Valentin Ajdner
Clubul Festivalului
 
12.00 Robinson, regia Alexander Stoiliv, Aneta Taneva
Cie Une Poignée d’Images Franţa / Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (45 min.)
 
17.00 Vernisaj Expoziţie de Păpuşi
Asociaţia GAG Craiova/ Casa de Cultură a Studenților
 
18.00 „ARTISTO !” par Elastic
, regia Louis Spagna
Compania Rirolarmes Belgia/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol non-verbal pentru copii, tineri şi adulţi (80 min.)
 
19.30 Artă, regia Cristi Juncu - a fost înlocuit cu spectacolul Nişte Fete, regia Cristi Jucu (Teatru din Buzău)
Teatrul Bulandra Bucureşti/ Casa de Cultură a Studenților
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
 
21.30 Absquatulate - music show by 7th Flower
Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel” Spectacol pentru tineri şi adulţi (60 min.)
 
Ateliere:
16.00 Scenografie - coordonator, scenograf Alina Herescu
Atelier de scenografie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie  
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Amfiteatru (60 min.)
16.00 Scriere dramatică - coordonator, dramaturg Alina Nelega (conf. univ. dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de scriere dramatică/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 Regie, actorie - regizor Oana Leahu (conf. univ. dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de regie, actorie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie  
Casa de Cultură a Studenților - Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 Sculptură

Vineri, 7 octombrie 2011

10.45 Cufărul magic - Soso & Nuţi
Platoul Casei de Cultură a Studenţilor (aer liber)
 
11.00 Motanul încălţat, regia Daniel Stanciu
Teatrul Gulliver Galaţi/ Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (60 min.)

Structuri şi formule de compoziţie ale teatrului dramatic - autor Alina Nelega
Lansare de carte, editura Eikon - Valentin Ajder
Clubul Festivalului
 
18.00 XXL (Fat Pig)
, cu Tudor Istodor, Raluca Vermeşan, Irina Velcescu şi Vlad Zamfirescu, în regia Cristi Juncu
Teatrul ACT Bucureşti/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
 
19.30 Scattered, regia Kevin Finnan
Compania Motionhouse Marea Britanie/ Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (65 min.)
 
20.30 Eeu şi Eea
Soso & Nuţi Arad/ Teatrul de Păpuşi „Prichindel” (aer liber)
Spectacol cu marionete pentru toate vârstele (20 min.)
 
21.00 Absolut!, regia Alexandru Dabija (după „Ivan Turbincă” de Ion Creangă, cu Marcel Iureş)
Teatrul ACT Bucureşti/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (90 min.)
 
21.30 Stand Up Comedy - Dragoş Pop
Pavilion Spectacol pentru tineri şi adulţi (60 min.)
 
Ateliere:
16.00 Scenografie - coordonator, scenograf Alina Herescu
Atelier de scenografie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie  
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Amfiteatru (60 min.)
16.00 Scriere dramatică - coordonator, dramaturg Alina Nelega (conf. univ. dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de scriere dramatică/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 Regie, actorie - regizor Oana Leahu (conf. univ. dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de regie, actorie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie  
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor (60 min.)

 
Sâmbătă, 8 octombrie 2011

11.00 Cine va păzi clopoţeii?, regia Teodora Popa
Teatrul de Păpuşi Prichindel Alba Iulia/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (45 min.)
 
11.30 Culoare şi muzică
Expoziţie de pictură/ Recital chitară flamenco - Andraş Varga (Budapesta) Club Festival (60 min.)
 
17.00 Cufărul magic - Soso & Nuţi
Alba Mall
 
17.00 Conferinţă: Rolul teatrului în educaţia copiilor
Moderator: teatrolog Adriana Teodorescu/ Club Festival
 
18.00 Aniversarea
, regia Vlad Massaci
Teatrul Naţional Tg. Mureş / Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (50 min.)
 
19.00 Sex, regia Radu-Alexandru Nica
Universitatea de Arte Tg. Mureş/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
INTERZIS sub 18 ANI (45 min.)

20.30 Medeea, regia Diana Dobreva
Compania Balkanstage & Arkadia, coproducţie Franţa-Bulgaria/ Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (70 min)
 
21.30 Tu eşti vocea!!!
Karaoke/ Pavilionul de la Casa de Cultură a Sindicatelor
 
Ateliere:
16.00 Scenografie - coordonator, scenograf Alina Herescu
Atelier de scenografie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie  
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Amfiteatru (60 min.)
16.00 Scriere dramatică - coordonator, dramaturg Alina Nelega (conf. univ. dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de scriere dramatică/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 Regie, actorie - regizor Oana Leahu (conf. univ. dr. Universitatea de Arte Tg. Mureş)
Atelier de regie, actorie/ 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor (60 min.)
16.00 Sculptură - coordonator, artist plastic Hani Sasu
Atelier de sculptură păpuși / 3, 4, 5, 6, 7, 8 octombrie
Sediul ALEA (60 min.)

Duminică, 9 octombrie 2011


11.00 Fabuloasa călătorie a Domnului Nostoc, regia Radu Dinulescu
Teatrul de Marionete Arad/ Sala Teatrului de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru copii (50 min.)
Prezentarea atelierului de scenografie
Clubul Festivalului

12.00 Vrăjitorul din Oz, regia Dan Mirea
Teatrul de Stat Oradea/ Casa de Cultură a Studenţilor
Spectacol pentru copii (60 min.)
 
13.00 Prezentarea atelierului de sculptură
Sediul ALEA
 
16.00 Prezentarea atelierelor de scriere dramatică, regie, actorie
Casa de Cultură a Studenţilor - Sala Oglinzilor
 
17.30 Tangou Final, regia Moshe Yassur
Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti/ Teatrul de Păpuşi „Prichindel”
Spectacol pentru tineri şi adulţi (120 min.)
 
20.00 Natură moartă cu nepot obez, regia Eugen Făt
Teatrul ODEON Bucureşti/ Casa de Cultură a Sindicatelor
Spectacol pentru tineri şi adulţi (80 min.)
 
21.30 Vama. Concert pentru tineri şi adulţi (60 min.)
Pavilionul de la Casa de Cultură a Sindicatelor


 

Taguri: program, festival, international, teatru, povesti, Alba Iulia, 2011, editia a VI-a

Ratari

Criticisme (2)

laura
03-10-2011
In 6 octombrie ora 21.30 este spectacolul "ABSQUATULATE " , nu Absqulante :). Stiu ca e complicat numele show-ului dar poate corectati . Multumesc Laura
Raspunde
Autor
04-10-2011
Gata, s-a facut, Laura!
Raspunde

Criticati si dumneavoastra

*
*
<Campurile marcate cu * sunt obligatorii>