Informarea este importanta,
dar amuzamentul este sanatos!

Tenismanul cugirean Paul Rares Andriuc la finalul junioratului

Revista nr. 97 | 25-08-2011 | Alexandru Mitchievici

Sportivul cugirean Paul Rareş Andriuc a reuşit încă o performanţă: a fost dublu medaliat cu aur în turneul internaţional under-16 de la Sarajevo, Bosnia-Herţegovina. Turneul s-a desfăşurat în perioada 15-21 august, Andriuc concurând cu cei mai buni tenismani de vârsta sa din Europa. La final cugireanul nostru a câştigat două medalii de aur.

Reamintim, Paul Rareş Andriuc s-a născut la 16 mai 1996, fiind legitimat la CSO Cugir.

Iată parcursul lui Andriuc în proba de simplu în turneul de la Sarajevo:
Rareş Andriuc-Milovic Zeilan (Serbia) 6-3 6-2
Rareş Andriuc-Novak Borna (Croaţia) 6-0 6-3
Rareş Andriuc-Alpeza Marino (Bosnia) 6-3 6-0
Rareş Andriuc-Ioannides Costantinos (Cipru) 6-3 6-0
Rareş Andriuc-Dogomoj Bilijesko (Croaţia) 6-3 6-1

În proba de dublu Rareş Andriuc a câştigat competiţia făcând echip cu sârbul Goran Markovic. Cei doi au învins echipa bosniacă Aziz Kijametovic-Faruk Bakalovic.

În urma acestui turneului din Bosnia-Herţegovina, Rareş Andriuc a declarat: Mă bucur foarte mult că am câştigat într-o lună trei turnee, în Germania şi Bosnia. Am avut o perioadă foarte grea pentru că am avut multe modificări de lovituri, am lucrat foarte mult la serviciu, dar sunt foarte mândru că am reuşit să învăţ toate aceste lucruri, lângă aceşti oameni care îmi sunt alături în Italia: este vorba de Corrado Barazzutti şi Adrian Voinea. În perioada următoare voi juca doar la turnee de seniori”.

Tânărului sportiv îi dorim mult succes în cariera de la seniori!

Taguri: cugirean, Paul Rares Andriuc, revine, prim-plan, tenis, european, final, juniorat, seniori